Top

Kampinos to idealne miejsce na piesze wycieczki i spacery. Jednakże, wiele osób, które planują swój wypad do Kampinoskiego Parku Narodowego nie zna dobrze puszczy. To wyjątkowe miejsce, które w przeciwieństwie do wielu innych leśnych kompleksów oferuje wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Znajdziesz tutaj atrakcje dla poszukiwaczy ciszy, miłośników przyrody, fascynatów historii i rodzin z dziećmi. Ze względu na tą różnorodność Kampinosu, warto poświęcić chwilę, aby zaplanować Twoją idealną, pieszą wycieczkę.

W związku z tym, specjalnie dla tych wszystkich, którzy chcą poznać najładniejsze szlaki w Kampinosie i odkryć najlepszą stronę Puszczy przygotowaliśmy ten krótki poradnik. Skorzystaj z tych porad i ciesz się świetnie spędzonym czasem!


Z artykułu dowiesz się:

 • Kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę do Kampinosu
 • Jakie atrakcje dla rodziny i dzieci warto zobaczyć
 • Gdzie się wybrać na jednodniową wycieczkę
 • Jaka pogoda jest Kampinosie
 • Czy do Kampinosu możesz wejść z psem
 • Co warto zabrać ze sobą na pieszą wycieczkę
 • Gdzie najlepiej zaparkować samochód w Kampinosie
 • Jak dojechać z Warszawy

Piękno Kampinoskiego Parku Narodowego uchwycone nocą. Film autorstwa Marka Młynarczyka.

Kiedy planować wycieczkę

Kampinoski Park Narodowy to ogromna puszcza o powierzchni ponad 400 km2. Ponadto, jest to jeden z dwóch takich kompleksów leśnych na świecie, który przylega bezpośrednio do granic stolicy państwa. W związku z tym i bliską odległością do Warszawy, Puszcza Kampinoska jest bardzo popularnym kierunkiem dla osób mieszkających zarówno w samej Warszawie, jak i okolicach.

Natężenie ruchu jest największe latem oraz w soboty i niedziele. W związku z tym, jeżeli szukasz więc pomysłu na weekend w sezonie letnim, zastanów się nad wybraniem takiego miejsca na spacer, które jest mniej popularne.

Jeżeli jesteś jednak typem samotnikiem lub po prostu potrzebujesz ciszy, zdecydowanie polecamy wybrać się do Parku wiosną lub późną jesienią, kiedy często łatwiej będzie spotkać sarnę, zająca lub nawet łosia niż innego człowieka!

Zobacz tych kilka ciekawych miejsc w Kampinosie, które będą świetną atrakcją turystyczną o każdej porze roku:

Zwiedzaj tak jak lubisz

Ciekawe miejsca

Jedni na piesze wycieczki przeznaczają całe dni, inni godziny. Kampinos to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy przyrody pokochają szlaki turystyczne prowadzące przez dziewicze rezerwaty Puszczy. Fascynaci historii znajdą tutaj prawdziwy skarbiec dziedzictwa Polski, jak również wiele fascynujących, mało znanych i zapomnianych opowieści z przeszłości.

Symbolem Kampinosu niezaprzeczalnie jest łoś, którego można spotkać na szlakach turystycznych Puszczy. Film autorstwa Błażko.

Atrakcje dla dzieci

Kampinoski Park Narodowy to idealne miejsce do poznawania natury i historii przez dzieci. Krótki czas dojazdu z Warszawy i liczne atrakcje dla dzieci powodują, że nawet najbardziej wymagająca pociecha spędzi tutaj cudowny czas!

Podczas pierwszej wizyty warto odwiedzić miejscowość Granica, w której znajduje się Dom Pracy Twórczej, Muzeum Etnograficzne, plac zabaw i duży parking. Jednakże, nie tylko sama Puszcza gwarantuje szereg atrakcji. W okolicy Kampinosu znajdują się różne ciekawe miejsca, w których spędzicie miło czas z rodziną.

Kampinos to miejsce pełne ludzi z pasją, którzy bardzo dobrze znają i kochają ten region. Jeśli chcecie zorganizować edukacyjną wycieczkę dla dzieci lub zajęcia, szczególnie polecamy skorzystać z pomocy doświadczonych przewodników.

Rekomendowani przewodnicy i organizatorzy zajęć o Kampinosie:

 • Po Puszczy Kampinoskiej – wycieczki i zajęcia organizowane przez Agnieszkę i Radosława to gwarancja świetnie spędzonego czasu oraz ogromnej dawki wiedzy o Puszczy Kampinoskiej. Ich pasja zarazi Was miłością do tego miejsca!

Warto odwiedzić wspólnie z dziećmi:

 • Park Rozrywki Julinek – wyjątkowe miejsce na mapie Mazowsza położone w bezpośrednim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego, które oferuje szereg atrakcji dla młodszych i starszych dzieci.
 • Stajnia Bobrowy Staw – ten piękny kompleks położony jest w samym sercu puszczy. Tutejsza szkoła jeździecka organizuje zajęcia nauki dla dzieci i dorosłych.
 • Stajnia Dorado – nauka jazdy konnej, przejażdżka bryczką czy spływ kajakowy Bzurą — oferta tego obiektu ponad wszelką wątpliwość gwarantuje niezapomnianą przygodę całej rodzinie.
 • Dom Urodzenia Fryderyka Chopina – historyczny kompleks w Żelazowej Woli to nie tylko muzeum wybitnego polskiego kompozytora, ale także piękny ogród. Idealne miejsce na krótki popołudniowy spacer w drodze powrotnej z Kampinosu.

Kampinos dla pasjonatów tajemnic

Puszcza Kampinoska to kraina, która była świadkiem zarówno tej “dużej” historii Polski, jak i niezliczonych małych opowieści i wydarzeń. Dlatego jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkich “odkrywców” i pasjonatów historii.

Jeżeli interesuje Cię ta sekretna strona parku, koniecznie poczytaj więcej – internet jest pełen miłośników Kampinosu, którzy odkrywają tajemnice puszczy i jej okolic.

Kilka ciekawych źródeł, od których możesz zacząć swoją przygodę:

Polecamy również kilka naszych artykułów o historii Kampinosu:

Pamiętaj o pogodzie

Dobra pogoda nie musi być warunkiem udanej wycieczki, ale na pewno bardzo jej sprzyja! Planując pieszą wycieczkę po Kampinosie, warto pamiętać, że w głębi Puszczy las jest gęsty, dominuje tu wysoka wilgotność i bardzo ograniczony dostęp promieni słonecznych. Dlatego też, często temperatura w parku będzie kilka stopni niższa niż  poza jego granicami.

KAMPINOS Pogoda

Zabierz ze sobą potrzebne rzeczy

Dla jednych wypad do Kampinosu może być godzinnym spacerem, dla innych całodniową wyprawą wgłąb puszczy. W zależności od tego jak  i kiedy chcesz zwiedzać park kampinoski, pamiętaj, aby zabrać ze sobą kilka rzeczy, które pomogą Ci spędzić najlepiej czas.

7 rzeczy, które warto zabrać na pieszą wycieczkę

Woda i jedzenie

Bez względu czy planujesz krótki spacer czy długą wyprawę, zawsze warto zabrać ze sobą butelkę wody i nawet niewielki posiłek. Czasem spacer może się przedłużyć, nierzadko można też zabłądzić, a wtedy kanapka albo baton energetyczny mogą naprawdę być potrzebne!

Jeśli wybierasz się na wycieczkę w środku upalnego lata, zabierz przynajmniej 1-2 butelki wody na osobę. Przy nawet niewielkim wysiłku i wysokich temperaturach, organizm szybko się odwadnia.

Wygodne buty

Obuwie to podstawa każdej udanej wycieczki! Każdy to wie, jednak wielu z nas zdarza się to bagatelizować. Najważniejsza zasada to nie zakładać nowych butów, które mogą obcierać nogi. Takie obuwie może zepsuć całą wycieczkę. Kampinos to bardzo zróżnicowany park pełen obszarów leśnych i polan, ale również bagien i mokradeł. Dlatego warto pamiętać, aby Wasze obuwie było odpowiednie nie tylko na suche i przetarte ścieżki.

Idealne będą buty zakrywające kostkę ustrzegą przed zwichnięciem, zamoczeniem, ale również mogą zapewnić ochronę przed przypadkowym ukąszeniem przez żmiję zygzakowatą, w przypadku, gdybyśmy na nią omyłkowo nadepnęli.

Odpowiednie ubranie

Mimo, że puszcza kampinoska nie leży w górach i nie występują tutaj gwałtowne zmiany pogody, to należy pamiętać, że w głębi puszczy temperatura jest zawsze o kilka stopni niższa. Wynika to z wysokiej wilgotności oraz ograniczonego światła słonecznego. W związku z tym, zawsze warto jest zabrać ze sobą dodatkową bluzę lub kurtkę, która nawet w chłodniej części puszczy pozwoli nam spędzać czas komfortowo.

Papierowa mapa

Kampinoski Park Narodowy oferuje ponad 300 kilometrów pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, które pokrywają cały obszar puszczy. Papierowa mapa Kampinosu pozwoli łatwo zaplanować pieszą wycieczkę, ale również pomoże w trakcie samego spaceru, aby na pewno pójść odpowiednią ścieżką.

Bezpłatną mapę szlaków turystycznych w Kampinosie do samodzielnego wydrukowania pobierzesz tutaj.

Naładowany telefon

Zawsze warto mieć przy sobie naładowany telefon, który w sytuacjach awaryjnych może być bardzo przydatny. Informacje kontaktowe do Straży Parku można znaleźć pod tym linkiem.

Uwaga! Pamiętaj, że wiele miejsc na terenie puszczy kampinoskiej jest pozbawione zasięgu sieci komórkowej. W związku z tym, bardzo często połączenia telefoniczne i dostęp do internetu są niemożliwe. Właśnie dlatego warto, aby na każdą wycieczkę być przygotowanym i mieć ze sobą kilka podstawowych rzeczy, takich jak woda, jedzenie, mapa i apteczka.

Apteczka

Kampinoski Park Narodowy to dziki obszar. W takich miejscach zawsze warto być przygotowanym na sytuacje, w których nie będziemy mieli łatwego dostępu do pomocy. Nawet podstawowa apteczka w plecaku pozwoli Ci spędzić czas bezpiecznie i komfortowo.

Aparat fotograficzny

Kampinos to piękne miejsce, które od lat przyciąga miłośników fotografii, pięknych widoków i tych, którzy “polują” na kampinoskie zwierzęta celując w nie obiektywami swoich aparatów. Na pieszą wycieczkę do puszczy zdecydowanie warto więc zabrać ze sobą aparat. Może się okazać, że wrócicie do domu z pięknymi pamiątkami!

Pamiętaj o długości dnia

Jeśli planujesz całodniową wyprawę wgłąb puszczy, pamiętaj, aby plan wycieczki uwzględniał długość dnia. Początek wiosny czy późna jesień to piękny okres na weekendowy wypad do Kampinosu. Jest tu wtedy jeszcze niewielu turystów, widzimy jak puszcza budzi się do życia po zimowym śnie. Mimo, że temperatura może wskazywać nawet na letni sezon to dzień nie będzie tak długi jak w czerwcu lub lipcu. Niejednokrotnie zdarzało się, że turyści w trakcie swoich pieszych wycieczek zmuszeni byli wracać po zmroku. Dla jednych może to być przygoda, jednak lepiej mieć to zaplanowane!

Zaplanuj dojazd

Kampinos charakteryzuje się świetnym dojazdem z Warszawy. Jeżeli planujecie wycieczkę od południowej strony (np. Rezerwat Granica) warto zatrzymać się w miejscowości Granica, która położona jest przy drodze łączącej Warszawę z Sochaczewem. KPN zbudował tutaj świetnie zorganizowaną bazę wypadową wgłąb Parku — duży parking, toalety, miejsce na ognisko i plac zabaw.

Północne i zachodnie obszary Kampinosu podobnie charakteryzują się dobrym dojazdem z Warszawy. Dla przykładu, do takich miejscowości jak Palmiry, Leoncin, Brochów czy Nowy Secymin dojedziecie drogą ekspresową S7, która z Warszawy przez Łomianki prowadzi w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego i Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Pamiętaj o zasadach

Nie śmieć

Puszcza Kampinoska to nasz wspólny skarb i jedno z ostatnich takich miejsc w Polsce, w których można tak blisko obcować z dziką naturą. Dlatego ważne, abyśmy wspólnie o nią dbali. Pamiętaj o tym, wybierając się na pieszą wycieczkę do Kampinosu.

Wejście do parku z psem

Zgodnie z regulaminem Kampinoskiego Parku Narodowego na teren puszczy nie można wchodzić z psami. Jest to motywowane ochroną dzikiej przyrody oraz bezpieczeństwem. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule “Co warto wiedzieć przed przyjazdem do Kampinosu“.

Baw się dobrze

Kampinos to piękne miejsce dla każdego, kto szuka chwili ucieczki od codzienności. Szanujmy je i korzystajmy z niego!

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244