Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Lubisz kręcić rowerowe kilometry po zróżnicowanym podłożu i w otoczeniu natury w czystej postaci? W takim razie Kampinoski Szlak Rowerowy powinien znaleźć się na twojej liście do przejechania! Ponad 144 kilometrów urozmaiconych tras i pięknych krajobrazów sprawi, że rowerowa wycieczka po otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego będzie świetną przygodą dla każdego cyklisty!

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym koło Warszawy
Mapa szlaków KPN do pobrania w formacie PDF tutaj.

Jednorazowy maraton, a może etapowa wycieczka?

Cały zielony szlak rowerowy biegnący dookoła Kampinosu liczy sobie ponad 144 kilometry. To całkiem spory dystans, który da się pokonać na dwa sposoby.

Propozycja 1. Intensywny maraton rowerowy

Jeśli czujesz się na siłach, możesz wybrać opcję pierwszą: całodzienną przejażdżkę, która szacunkowo potrwa +/- 10 godzin. Zakładając, że będzie to wycieczka rekreacyjna, a nie wyścigi. Finalny czas, w jakim pokonasz dystans całego szlaku rowerowego jest oczywiście sprawą indywidualną i zależy od twojej kondycji.

Propozycja 2. Kampinoski Szlak Rowerowy w kilku podejściach

Jeśli jednak wolisz delektować się bliskością natury, a wycieczkę rowerową po Kampinosie chcesz urozmaicić zwiedzaniem lokalnych atrakcji, podziel wyprawę na etapy. Za każdym razem możesz startować z miejsca, w którym poprzednio zakończyła się twoja podróż. Możesz też skorzystać ze szlaków łącznikowych (oznaczonych kolorem żółtym), do których dojazd możliwy jest pociągiem lub samochodem. Szlaki te dają ci też możliwość skrócenia pętli.

Kampinoski Park Narodowy na rowerze. Autor: Michał Kupczyk, 2017

Charakterystyka szlaków rowerowych w Kampinosie

Krótko pisząc, na trasach rowerowych w KPN dla każdego znajdzie się coś dobrego. A to dlatego, że szlak wyznaczony jest po leśnych ścieżkach, asfalcie, polnych drogach, a w niektórych miejscach wiedzie nawet przez piaszczyste obszary i teren bagienny. Zróżnicowanie obszaru stanowi o atrakcyjności trasy, ale co najważniejsze, nie sprawia większej trudności w jej przejechaniu.

Szlaki rowerowe Kampinosu dostępne są dla cyklistów przez cały rok. Miej więc na uwadze, że o warunkach na ścieżkach decyduje w głównej mierze pogoda. Jeśli wybierasz się rowerem do Kampinosu po deszczu lub zimą, licz się z utrudnieniami. Choć dla żądnych przygód sportowców będzie to zapewne dodatkowe wyzwanie 🙂

Miejsce na postój

Planujesz przejechać cały szlak za jednym razem? Dobra wiadomość jest taka, że wzdłuż trasy czekają na ciebie miejsca postojowe, w których będzie można złapać oddech. Do dyspozycji cyklistów są wiaty turystyczne, kosze na śmieci, by pozbyć się zbędnego nadbagażu, a także wyznaczone polany, na które można wejść.

Zanim wyruszysz w drogę!

Chcesz spędzić przyjemnie czas na terenie Kampinoskiego Parki Narodowego? Niezależnie od wybranej formy aktywności zaopatrz się w mapy, które pozwolą ci rozplanować wycieczkę i bezpiecznie dotrzeć do celu. Sprawdź, gdzie możesz rozpocząć swoją podróż po Kampinosie i pobierz darmową mapkę szlaków turystycznych.

Ale to nie wszystko! Zanim wyruszysz w drogę, koniecznie dokonaj przeglądu roweru, przygotuj zapasową dętkę i pompkę, naładuj telefon i przemyśl trasę tak, by dotrzeć do wyznaczonego miejsca przed zapadnięciem zmroku.

Szerokości!

Przydatne linki:

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244