Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Kampinoski Park Narodowy jest domem dla wielu unikalnych gatunków zwierząt. Nie tylko na skalę Polski, ale również całego świata. Cierpliwi i wytrwali obserwatorzy mogą niektórych mieszkańców puszczy poznać osobiście. Kto wie, może kiedy będziesz przemierzać szlaki Kampinosu, szczęście uśmiechnie się właśnie do Ciebie? Wówczas warto wiedzieć, kogo możesz spotkać i jak rozpoznać konkretne zwierze. 

Łoś

Królem puszczy jest łoś. W Kampinosie zamieszkuje ich tak wiele, że można je spotkać na ścieżkach szlaków turystycznych całej puszczy.

Śmiało można napisać, że jest królem Kampinoskiego Parku Narodowego. Choć został tu sprowadzony, to na dobre się zadomowił. Nie bez przyczyny bowiem został wybrany na jego symbol. Na uwagę zasługuje fakt, że dla łosia puszcza jest drugim co do wielkości domem w Polsce. Okazją do obserwacji tego roślinożernego ssaka w naturalnym środowisku jest wczesny poranek lub wieczór, kiedy to wykazuje się największą aktywnością. Zimą samce (byki) przebywają w stadzie, natomiast cieplejsze pory roku spędzają w pojedynkę. Z młodymi zostaje wówczas samica (klępa). 

Gdzie można spotkać łosia w Kampinosie? Nie ma jednej gwarantowanej lokalizacji. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że łosi na terenie puszczy jest grubo ponad 300 sztuk. Dlatego prawdopodobieństwo zobaczenia go na własne oczy jest dosyć duże, szczególnie jesienią i zimą.

Jak rozpoznać łosia? To potężny osobnik. Może mierzyć do 2 metrów wysokości i ważyć ponad 700 kilogramów! Charakteryzuje go przede wszystkim majestatyczne poroże, długie kończyny, widoczny garb na grzbiecie, ciemnobrązowe ubarwienie niemal na całej powierzchni i nieco jaśniejsze na brzuchu, a także długie uszy i tzw. broda na szyi.

Jeleń

Wyjątkowa przyroda Kampinoskiego Parku Narodowego. Plany wycieczek, szlaki turystyczne. Poznaj miasta: Kampinos, Izabelin, Granica, Leszno, Leoncin, Żelazowa Wola.

Jego jednolite ubarwienie świetnie sprawdza się w roli maskującej, szczególnie wiosną i latem. Spotkać jelenia w niewielkiej odległości jest prawdziwym wyzwaniem, a wszystko dlatego, że ssak ten ma bardzo dobry węch i słuch, i z natury jest płochliwy. Co więcej, największa jego aktywność przypada na wieczór i noc, kiedy w pobliżu nie ma ludzi. 

„Rykowisko, czyli okres godowy jeleni trwa od połowy września do połowy października i przyciąga wielu wielbicieli dzikiej natury, a także fotografów”.

Gdzie można wypatrywać jelenia? Z racji tego, że ma on rozłożyste poroże, unika miejsc porośniętych gęsto drzewami i krzewami. Jest za to częstym gościem na polanach i łąkach, a także leśnych ścieżkach.

Wilk

Jak dowodzą przedstawiciele KPN, po dłuższej nieobecności, wilk do puszczy powrócił na stałe. Co warto o nim wiedzieć? Przede wszystkim to, że unika kontaktu z ludźmi i nie stanowi dla nas bezpośredniego zagrożenia. Wilki tworzą rodziny, w których funkcjonują według określonej hierarchii (samica, samiec, potomstwo). Gdzie można je spotkać? Poruszają się po zalesionych, niedostępnych dla ludzi obszarach głównie po zmroku. 

„Czy wiesz, że wilki po urodzeniu są ślepe? Otwierają oczy dopiero po 15 dniach życia!”

Jak je rozpoznać? Wilki mierzą do 130 cm długości  i ważą do 60 kilogramów w przypadku samców, a do 50 kg w przypadku samic. Ubarwienie sierści, która może być długa lub krótka, nie jest jednolite. W Kampinosie występują wilki, których sierść jest mieszanką kilku kolorów: szarego, czarnego, brązowego, beżowego. Tył ich głowy i uszu jest niezmiennie rudy. Charakteryzuje je długi puszysty ogon, zakończony ciemnobrązowymi/czarnymi włosami. Ssaki te żyją +/- 14 lat. Ich rodziny mogą liczyć średnio 7 osobników.

Bocian Czarny

Czarny bocian to wyjątkowy ptak, którego możesz spotkać w Kampinosie, głównie w północnej części bliżej Łomianek i Dziekanowa Leśnego.

Ze względu na swoją unikalność i rzadkość występowania, w naszym kraju objęty jest ścisłą ochroną. Trudno spotkać go na szlaku, gdyż unika obszarów, w których znajdują się ludzie i jest płochliwy. Jak go rozpoznać? Ma czarne ubarwienie piór niemal na całej powierzchni, z delikatnym zielonkawo-fioletowym połyskiem. Biały brzuch, długie czerwone nogi i ostro zakończony dziób to jego znaki szczególne. Gdzie można zobaczyć bociana czarnego w Kampinosie? Najczęściej nad wodą i na mokradłach. To właśnie tam szuka pożywienia. Gniazda zaś wije na starych drzewach, m.in. sosnach, bukach i dębach. Bocian czarny zamieszkuje tereny puszczy od końca marca do września, później zaś udaje się na wędrówkę do cieplejszych krajów. Jeśli więc masz chęć zobaczyć go na żywo, okazja może się nadarzyć tylko w przeciągu tych kilku miesięcy.

Zanim wyruszysz na wyprawę

Jeśli dostąpisz tego zaszczytu i będzie Ci dane obserwować mieszkańców Kampinosu na własne oczy, miej na uwadze dwie kwestie. Po pierwsze, zachowaj bezpieczną odległość. Pamiętaj, że są to dzikie zwierzęta, którym bezpośredni kontakt z ludźmi jest obcy. Nie jesteś w stanie przewidzieć, jak zareagują na Twoją obecność. I po drugie, zachowuj się cicho. Jesteś gościem na terenie puszczy, która jest domem dla tych wszystkich stworzeń. Uszanuj to. Dzięki temu odkrywanie uroków Kampinosu będzie dla Ciebie prawdziwą przygodą i niezapomnianym doświadczeniem.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym koło Warszawy
Mapa szlaków KPN do pobrania w formacie PDF tutaj.

Przydatne linki:

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244