Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Jak dojechać do Kampinosu?

Jednym z niezaprzeczalnych atutów Kampinosu jest jego położenie w niewielkiej odległości od Warszawy. Dzięki temu dojazd do puszczy jest stosunkowo łatwy i szybki. Do Kampinoskiego Parku Narodowego można dostać się bezpośrednio z Warszawy regularnie kursującymi miejskimi i podmiejskimi autobusami. W zależności od miejsca docelowego, obranego jako punkt startowy wycieczki. Do wyboru jest m.in. linia 110, 150, 210, 250, 714, 719, 800.

Do granic parku kampinoskiego można także dojechać samochodem. Jest to bardzo wygodna forma podróżowania dla wszystkich tych, którzy cenią sobie mobilność. Turyści poruszający się własnymi pojazdami mogą liczyć na udogodnienia pod postacią bezpłatnych parkingów na terenie całego KPN. Do dyspozycji przyjezdnych są wyznaczone polany rekreacyjne, położone w niedalekiej odległości od postoju, na których można odpocząć.

Przydatne linki: Lista opcji dojazdu do Kampinosu

Gdzie zaparkować w Kampinosie?

Kampinoski Park Narodowy charakteryzuje się bardzo dobrą infrastrukturą i łatwym dojazdem z różnych stron Mazowsza. Od strony południowej na pewno warto zatrzymać się w miejscowości Granica. Dyrekcja KPN stworzyła tu bardzo dobrze zorganizowaną bazę wypadową wgłąb Puszczy. Znajdziesz tu duży parking, miejsce wypoczynku, plac zabaw, toalety. Do parkingu najłatwiej dojechać przez wieś Komorów, która leży na drodze Warszawa – Sochaczew. Stąd też możemy wyruszyć na szlak prowadzący do Rezerwatu Granica.

Alternatywne miejsca, żeby rozpocząć wycieczkę po Kampinosie znajdziemy również po wschodniej stronie w Lipkowie, Izabelinie i Dziekanowie Leśnym. Inne dobre lokalizacje znajdują się również od zachodniej ściany Kampinosu w okolicach Brochowa. Z tego ostatniego punktu polecamy wybrać się na spacer w okolice Rezerwatu Czapliniec, gdzie możemy podziwiać piękne czaple siwe.

Spacer z dzieckiem w Kampinosie. Gdzie warto się wybrać?

Zacznijmy od tego, że wypad do Kampinosu z dzieckiem jest świetnym pomysłem! Możesz połączyć przy tym relaks z edukacją w bardzo przyjemny sposób. Możliwości spędzenia czasu z najmłodszymi na terenie parku jest sporo. Do dyspozycji są między innymi szlaki tematyczne, ścieżki dydaktyczne i atrakcje dostępne na trasach. A jeśli szukasz konkretnej trasy, na wypad z dziećmi idealnie nadaje się, chociażby Kampinoska Mała Pętla.

Jeśli planujesz spacer z wózkiem, świetną opcją będzie na przykład ścieżka dydaktyczna o długości około 3 kilometrów. Biegnie ona z Izabelina do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach. Interesującą propozycją jest również odwiedzenie miejscowości Granica. Znajdziesz tu park etnograficzny i Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego. To właśnie tutaj wiedza o puszczy i jej skarbach przekazywana jest w pigułce. Zależy Ci, by spędzić czas aktywnie i rozrywkowo? Warto udać się do parku rozrywki Julinek, gdzie na dzieci i dorosłych czeka mnóstwo wyzwań i niespodzianek.

Co warto zobaczyć w Kampinosie?

Kampinoski Park Narodowy jest ewenementem na skalę nie tylko Polski, ale i świata. Dlatego możesz mieć pewność, że podczas wędrówki po puszczy nie będziesz się nudzić. Miłośnicy przyrody i natury odnajdą tu przepiękne piaszczyste wydmy, zabytkowe drzewa i bagna. Ci, którzy pasjonują się dzikimi zwierzętami, mogą spotkać przedstawicieli różnych gatunków w ich naturalnym środowisku.

Atrakcje turystyczne w Kampinosie są zróżnicowane tematycznie. Dlatego każdy, kto wybiera się na teren puszczy, znajdzie coś dla siebie. Co możesz zobaczyć w Kampinosie oprócz przyrodniczych skarbów? Warto odwiedzić między innymi Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i zespół dworsko-parkowy w Żelazowej Woli. Inne miejsca warte uwagi to cmentarz i Muzeum w Palmirach, kościół obronny p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie, Pałac w Lesznie czy Zaborowie, Dwór w Kampinosie, Muzeum Kolei Wąskotorowej, Atomową Kwaterę Dowodzenia, opuszczone wsie kampinoskie, Cukrownię Michałów.

Przydatne linki: Wycieczki po Kampinosie • Szlaki rowerowe i piesze w Kampinosie

Czy do Kampinosu można wejść z psem?

Regulamin Kampinoskiego Parku Narodowego zabrania wejścia z psami, nawet w przypadku, gdy są one na smyczy i mają założone kagańce. Jedynym wyjątkiem są psy-przewodniki, które towarzyszą osobom niepełnosprawnym. W dokumencie podanym do publicznego wglądu jest zapis, który „zakłada możliwość wyznaczenia miejsc, w których wyprowadzanie psów będzie dozwolone”. Natomiast, aktualnie takie tereny ani szlaki nie zostały wyszczególnione. Automatycznie przekłada się to na całkowity zakaz wprowadzania psów do Kampinosu.

Decyzja o zakazie wejścia do Kampinoskiego Parku Narodowego z czworonogami jest związana z ochroną żyjących tam dzikich zwierząt oraz bezpieczeństwem turystów. Jeśli ktokolwiek jest świadkiem błąkającego się psa na terenie parku, zobowiązany jest niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami. Każde złamanie zakazu i świadome wprowadzenie czworonoga na teren Kampinosu skutkuje zastosowaniem odpowiednich kar.

Czy na terenie parku można zbierać grzyby?

Nie da się ukryć, że Kampinos jest skarbnicą grzybów, szczególnie w sezonie jesiennym. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Kampinosie można je zbierać? Według oficjalnego regulaminu Kampinoskiego Parku Narodowego, na całym jego obszarze zabronione jest zrywanie grzybów, a także leśnych owoców i innych jadalnych roślin. W dokumencie zawiera się bowiem zapis, który wyraźnie mówi o tym, że niedozwolone jest „pozyskiwanie, niszczenie lub umyślne uszkadzanie roślin oraz grzybów”.

Regulamin zawiera równocześnie punkt mówiący o tym, że zakazany jest „zbiór dziko występujących roślin i grzybów oraz ich części, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub planie zadań ochronnych”. Na chwilę obecną takie obszary nie zostały jeszcze określone, dlatego wszyscy wielbiciele grzybów muszą pamiętać o tym, że formalnie grzybobranie na terenie Kampinosu jest niedopuszczalne. Złamanie zaś ustanowionych zasad wiąże się z pociągnięciem do odpowiedzialności przez odpowiednie służby.

Czy w Kampinosie można spotkać wilki?

Zobaczyć wilka w jego naturalnym środowisku jest zadaniem bardzo trudnym, choć oczywiście możliwym. Zwierzęta te unikają bowiem kontaktu z ludźmi i skutecznie kryją się na terenach dzikich, oddalonych od ogólnodostępnych turystycznie szlaków i ścieżek. W związku z tym spotkanie wilka w Kampinosie jest najczęściej wynikiem czystego przypadku niż regularnym zjawiskiem. Należy podkreślić, że zwierzęta te nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka.

Według informacji podanych przez dyrekcję parku współcześnie na terenie Kampinosu żyje co najmniej kilka przedstawicieli tego gatunku, które wróciły tu po dłuższym czasie. Ostatnie wzmianki dotyczące tych drapieżników na obszarze puszczy pochodziły z roku 1964. Dopiero w 2013, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, udokumentowano obecność wilków w Kampinoskim Parku Narodowym. Ich powrót do puszczy świadczy o tym, że obszar ten jest w bardzo dobrym stanie.

Dlaczego w parku są wydmy?

Powstanie wydm w Kampinoskim Parku Narodowym związane jest ze zmianami klimatu i procesami geologicznymi, które działy się na tym terenie około 12 tysięcy lat temu. Warto wiedzieć, że kampinoskie wydmy są jednymi z największych (ich wysokość sięga nawet 30 metrów) i najlepiej zachowanych w całej Europie. To właśnie między innymi dzięki nim w 2000 roku Kampinoski Park Narodowy trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zyskując tym samym międzynarodową popularność.

Jednym z czynników, dzięki któremu możemy podziwiać wydmy w aktualnej postaci, jest roślinność puszczy. Bory sosnowe, które porastają obszar wydmowy Kampinosu, skutecznie chronią zalegający tam piach przed rozwiewaniem przez silne wiatry. Warto wspomnieć, że wydmy w innych regionach Polski nie miały tyle szczęścia, gdyż porastające je drzewa były masowo wycinane. W związku tym naturalna osłona przed zmienną pogodą i podmuchami powietrza została usunięta, a piaskowe nasypy uległy zniszczeniu.

POBIERZ BEZPŁATNE MAPY SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH

Dla wszystkich, którzy chcą poznać Puszczę Kampinoską przygotowaliśmy bezpłatną mapę pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Wkrótce również aplikacja mobilna!

Pobierz mapę PDF

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244
Instagram
It seams that you haven't connected with your Instagram account