Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Brochów to historyczna miejscowość, o której pierwsze informacje pochodzą z 1113 roku. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie miasta jest zbudowany w 1561 roku kościół, którego gotycki charakter podkreśla czerwona cegła. Ciekawostką jest, że obiekt jest jednym z nielicznych kościołów obronnych w Polsce. Charakterystyczne wieże z oknami strzeleckimi pokazują jaką rolę kościół pełnił w swoich czasach. W tym kościele chrzczony był Fryderyk Chopin; tutaj też ślub brali jego rodzice.

Brochów – Famułki Brochowskie – 7 km

Na początku warto wybrać się z Brochowa niebieskim szlakiem do drogi łączącej Tułowice – Chodków. Droga prowadzi przez piękne pola i leśne zagajniki. We wsi Sianno przetniemy Kanał Olszowiecki, który jest kluczowy dla odprowadzania wody z zachodniej części Puszczy. W momencie, gdy dojdziemy do miejscowości Famułki Brochowskie dopiero zbliżymy się do granic Kampinoskiego Parku Narodowego.

Famułki Brochowskie – rezerwat Czapliniec – 3 km

Wchodząc na szlak w Famułkach Brochowskich dojdziemy do kanału Łasica, który ma swoje połączenie z wcześniej widzianym kanałem Olszowieckim. Po drodze będziemy mijać kolejne piękne tereny północnego Kampinosu – Błota Królewskie, Władysławów i Famułki Królewskie. Stąd wkroczymy już bezpośrednio w ścisły rezerwat Czapliniec. Ten piękny obszar starodrzewu ma powierzchnię ponad 13 ha. Rezerwat został utworzony, aby ochraniać gniazda bardzo rzadkiej czapli siwej. Ptaka najłatwiej zaobserwować w okresie od połowy kwietnia do połowy maja, kiedy ptaki wysiadują młode. Ptaki opuszczają rezerwat Czapliniec w okresie późnej jesieni.

Rezerwat Czapliniec – Brochów – 11k km

Podążając na północny zachód znajdziemy się u podnóży Kapturowej Góry, aby po kolejnych 1-2 kilometrach dotrzeć do charakterystycznej Wilczej Góry. Ciekawostką jest, że w tym obszarze znajdują się najstarsze w parku drzewiaste jałowce, które mogą mieć ponad 300 lat. Zbliżając się do miejscowości Tułowice, znajdujemy się coraz bliżej granicy parku narodowego. Tułowice to niewielka wieś, która znana jest przede wszystkim z pięknego klasycystycznego dworu z 1800 roku.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDF
0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244