Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Lokalizacja

Leszno leży na tzw. Trakcie Królewskim, a konkretnie na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich: numer 580 z Warszawy do Sochaczewa z drogą numer 579 z Nowego Dworu Mazowieckiego do Grodziska Mazowieckiego.

Odległość Leszna od Warszawy wynosi nieco ponad 40 kilometrów.

O tym warto wiedzieć

  • Dlaczego warto odwiedzić Leszno? Znajdziesz tam zabytkowe budowle, m.in. neogotycki kościół, który wzniesiono w latach 1894−1898 wg projektu Konstantego Wojciechowskiego, neogotycki mariawicki kościół pw. św. Jana Chrzciciela, pomnik upamiętniający poległych w latach 1914−1920, pomnik poświęcony żołnierzom i partyzantom AK „Grupy Kampinos” poległym w latach 1939−194, pomnikową aleję lipowo-jesionową przy ul. Lipowej, pałac w Lesznie, a także niedziałającą już Cukrownię Michałów.
  • Ciekawostką jest, że w Lesznie znajdowała się 300-letnia Topola, która była uznawana za najgrubsze drzewo w Polsce. Niestety w maju 2012 r. na skutek silnego przymrozku i porywistego wiatru uległa ona zniszczeniu, i do tej pory pozostał po niej tylko pień. Z atrakcji przyrodniczych można podziwiać dwa pomnikowe drzewa: dąb szypułkowy i jesion wyniosły, które zlokalizowane są w parku krajobrazowym z przełomu XVII i XIX wieku.
  • Interesującą informacją jest też to, że Robert Lewandowski, reprezentant Polski w piłce nożnej, a także Edmund Waleriańczyk, chemik oraz autor książek o Lesznie i cukrowni Michałów uzyskali tytuły honorowych obywateli miejscowości.

Tędy na szlak

Z Leszna można wyruszyć na szlak żółty, który liczy 38,6 kilometra i dotyczy trasy Truskaw – Leoncin, a także szlak niebieski Kampinos – Dąbrowa Leśna, o długości 46 kilometrów.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDF
0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244