Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Lokalizacja

Miejscowość Kampinos położona jest w odległości 42 kilometrów na północny zachód od stolicy, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Miejscowość, o której pierwsza wzmianka pochodzi z końca XIV wieku, znajduje się przy drodze wojewódzkiej numer 580 (Warszawa – Leszno – Żelazowa Wola).

Sąsiedztwo ważnych szlaków komunikacyjnych jest świetną bazą lokalizacyjną zarówno dla turystów, jak i inwestorów.

O tym warto wiedzieć

  • Jednym z zabytków, które warto odwiedzić w Kampinosie, jest drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Świątynię zbudowano w stylu polskiego baroku na przełomie lat 1773-1782. Oprócz tego na uwagę zasługuje zespół dworski z XVIII w. i należący do niego park z XIX w. Przed budynkiem stoi pamiątkowy pomnik, upamiętniający poległych i zamordowanych żołnierzy w latach 1939-1945.
  • Atrakcją turystyczną Kampinosu jest założona w 2004 roku indiańska wioska „Heyoka”, dostępna dla zwiedzających sezonowo: od maja do czerwca i od września do października. Obejrzeć tam można wiele przedmiotów, które wzorowane były na tradycyjnych wyrobach rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Oprócz stałej ekspozycji można też wziąć udział w przedstawieniu, pokazującym codzienne życie Indian. Budowle to nie wszystko, co oferuje miasto.
  • Kampinos może poszczycić się też pomnikami przyrody. Wśród nich wymienić należy dwa dęby szypułkowe o nazwach Stefan Wyszyński i Fryderyk Chopin, rosnące przed plebanią. Są one naturalnymi symbolami miasta.

Tędy na szlak

Przez Kampinos przebiegają dwa szlaki turystyczne, niebieski Południowy Szlak Krawędziowy o długości niemal 50 kilometrów (Kampinos – Granica – Leszno – Dąbrowa Leśna) oraz żółty szlak im. Zygmunta Padlewskiego, który liczy nieco ponad 16 kilometrów (Kampinos – Granica – Nowe Polesie).

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDF
0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244