Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Lokalizacja

Żelazowa Wola należy do powiatu sochaczewskiego. Położona jest przy drodze krajowej numer 580, na południowo-zachodnim skraju Puszczy Kampinoskiej.

Od centrum Warszawy dzieli ją 54 kilometry. Przez Żelazową Wolę przepływa rzeka Utrata.

O tym warto wiedzieć

  • W Żelazowej Woli na świat przyszedł znany na całym świecie kompozytor i pianista Fryderyk Chopin. Na jego cześć w dworku, który zamieszkiwał z rodzicami, powstało muzeum „Dom Urodzenia Fryderyka Chopina”, a także pomnik, który zlokalizowany jest na terenie parku krajobrazowego, pochodzący z XVIII wieku. Wspomniany park w XIX wieku został przekształcony i odnowiony, i w takiej postaci można go podziwiać współcześnie.
  • W sezonie letnim w Żelazowej Woli regularnie co niedzielę odbywają się koncerty chopinowskie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko turystów z Polski, ale także z zagranicy.
  • W Żelazowej Woli urodził się również inny wybitny muzyk, Henryk Szerynga, który specjalizował się w grze na skrzypcach.

Tędy na szlak

W miejscowości tej można skorzystać z żółtego szlaku rowerowego, który wiedzie przez: Żelazową Wolę – Brochów – Tułowice – Śladów – Puszczę Kampinoską, aż do Sochaczewa. Oprócz tego do dyspozycji turystów jest także szlak zielony, który prowadzi do Wólki Smolany, a następnie do Brochowa. 

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDF
0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244