Lokalizacja
Miejscowość Granica położona jest niecałe 55 kilometrów od centrum Warszawy. Ze względu na świetny dojazd drogą Warszawa – Sochaczew, jest to chętnie obierany punkt wypadowy przez turystów w głąb Puszczy Kampinoskiej.
O tym warto wiedzieć
- Granica jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych miejscowości, zlokalizowanych w sąsiedztwie puszczy. Odwiedzającym ją turystom oferuje nie tylko piękne widoki, ale też kilka ciekawych obiektów turystycznych, które warto poznać. Należy do nich między innymi Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny KPN im. prof. Jadwigi i Romana Kobendzów. Ekspozycję, którą tam stworzono, można podziwiać w towarzystwie przewodnika.
- Na uwagę zasługuje również Park Etnograficzny. Będąc w nim, można cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak prezentowało się dawne budownictwo puszczańskie, a nawet odwiedzić prawdziwą Chatę Kampinoską. Jest ona przykładem tego, jak wyglądały i w co były wyposażone domy lata temu. Znajdujące się tam eksponaty można podziwiać dzięki zaangażowaniu i hojności najstarszych mieszkańców Gminy Kampinos.
- W Granicy znajduje się cmentarz wojenny w kształcie orła, na którym pochowani zostali żołnierze polegli we wrześniu 1939 roku. Atrakcją miejscowości jest także Aleja Trzeciego Tysiąclecia. Jej wyjątkowość wiąże się z tym, że od 1999 roku reprezentanci najwyższych władz państwowych, kościelnych i samorządowych sadzą wzdłuż niej młode dęby.
Tędy na szlak
Swoją atrakcyjność i zainteresowanie ludzi Granica zawdzięcza nie tylko licznym atrakcjom turystycznym, ale także rozmaitym szlakom. To właśnie w tej miejscowości przecinają się liczne szlaki piesze i rowerowe, dzięki czemu Granica jest świetnym punktem wypadowym wszystkich wycieczek.
Można z niej wyruszyć pieszo na zielony Południowy Szlak Leśny (Kampinos – Granica – Żelazowa Wola), żółty szlak im. Zygmunta Padlewskiego (Kampinos – Granica – Nowe Polesie), niebieski Południowy Szlak Krawędziowy (Kampinos – Granica – Leszno – Dąbrowa Leśna), a także na Kampinoski Szlak Rowerowy.
Mapa szlaków pieszych i rowerowych
