Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Granica – Demboskie Góry – 7 km

Granica to niewielka miejscowość położona w otulinie Kampinosu. Ta malownicza położona wieś znajduje się tuż za wsią Komorów, która leży na drodze łączącej Warszawę z Sochaczewem. W Granicy znajduje się muzeum KPN, stare zabudowania parku etnograficznego oraz obszerny parking z zapleczem turystycznym. To idealne miejsce, aby zacząć poznawać Kampinos.

Na zachód od wsi znajdziemy ścisły rezerwat Granica, który utworzono w 1936 roku. Jest to najstarszy rezerwat w Puszczy Kampinoskiej. Ponad 200 hektarów lasów i wydm. To miejsce to dom kampinoskich łosi oraz bocianów czarnych.

Jeśli pójdziemy zielonym szlakiem w kierunku północnym dotrzemy do cmentarza Granica, na którym spoczywają polscy żołnierze polegli we wrześniu 1939 roku. Dalej szlak prowadzi malowniczą drogą znaną jako Kacapska Droga. Po przecięciu kanału Łasica w pobliżu Krzywej Góry wejdziemy na teren ścisłego rezerwatu Krzywa Góra. Ten obszar o powierzchni ponad 1000 hektarów to ostoja licznych zwierząt – możemy tu spotkać łosie, dziki, borsuki, żurawie oraz wspomniane już bociany czarne.

W rezerwacie znajdują się liczne 400-letnie dęby szypułkowe. Jedne z nich nosi imię twórcy Kampinoskiego Parku Narodowego – Romana Kobendzy.

Demboskie Góry – Sosna Powstańców – 6 km

Dalej szlak prowadzi na wschód wgłąb Puszczy, przecinając wzniesienia Demboskich Gór i kierując nas tereny osuszonych bagien i niewielkich mokradeł w okolicach wsi Cisowe. Dochodzimy do miejscowości Górki założonej w 1765 roku . Miejsce znane jest jako jedno z ulubionych łowisk króla Władysława IV.

Kierując się na południe dojdziemy do Sosny Powstańców 1863 roku. Legenda głosi, że charakterystyczne konary zwisają ku ziemi w wyniku ciężaru ciał powstańców powieszonych przez carskie wojska, który je wygiął.

Sosna Powstańców – Granica – 7 km

Dalej szlak prowadzi nas przez malowniczy las sosnowy w kierunku południowego zachodu. Po drodze miniemy rezerwat ścisły Nart, który jest najstarszym zwartym drzewostanem sosnowym w całej puszczy kampinoskiej. Oprócz sosen rosną tutaj również 300-letnie graby i dęby szypułkowe. Wędrując dalej, dotrzemy do zachodniej ściany rezerwatu Granica.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDF
0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244