Kampinos – Rezerwat Nart – 3 km
Od tej wsi nazwę wzięła cała Puszcza. Kampinos w historycznych archiwach pojawił się po raz pierwszy pod koniec XIV wieku pod nazwą “Białe Miasto”. W latach 1400 – 1560 wieś funkcjonowała pod nazwą Campinos, pochodzącą z języka łacińskiego.
Kampinos położony jest na południu Puszczy przy drodze łączącej Warszawę z Sochaczewem. Swoją wędrówkę rozpoczynamy w kierunku północnym. Mijając miejscowość Józefów, później rezerwat Granica dochodzimy do rezerwatu Nart, skąd niebieskim szlakiem kierujemy się na wschód. Po drodze będziemy mijać przepiękny rezerwat Pożary o powierzchni ponad 130 hektarów. W rezerwacie, który charakteryzują mokradła spotkamy ptactwo wodne i błotne.
Rezerwat Nart – Karpackie Góry – 5 km
Kierując się dalej na wschód w kierunku Warszawy przetniemy pas Tartacznej Góry, skąd dojdziemy do malowniczego rezerwatu Zamczysko, gdzie zobaczymy pozostałości po średniowiecznym grodzie. Na terenie tego grodziska znajduje się również grób nieznanego żołnierza AK z 1944 roku. Obszar charakteryzuje się 250-letnimi dębami. Sam las ma charakter mieszany.
Dalej, poruszając się po bardzo zróżnicowanym terenie dolin i górek dojdziemy do pięknym wydm zwanych Karpackimi Górami. Ten obszar wydm to rezerwat Karpaty porośnięty starym drzewostanem sosnowym.
Karpackie Góry – Rezerwat Roztoka – 4 km
Kolejny odcinek naszej wycieczki to Trakt Napoleoński, który rozpoczyna się w kolonii Łupiec. Szlakiem w kierunku północnym, poruszając się między wydmami dochodzimy do Kanału Zaborowskiego. Po jego drugiej stronie znajduje się 10-hektarowy rezerwat Roztoka.
Rezerwat Roztoka – Leszno – 12 km
To ostatnia prosta naszej wycieczki, która kończy się w miejscowości Leszno położonej w okolicach południowej granicy Puszczy Kampinoskiej. Ruszając z rezerwatu Roztoka podążamy zielonym szlakiem. Po minięciu tzw. Nartowej Góry szlak poprowadzi nas na południe, skąd dojdziemy do rezerwatu Debły tzw. “błotnistego zagłębienia”. Ten prawie 300-hektarowy rezerwat chroni charakterystyczne wzgórza wydmowe oraz Ławskie Dęby, których pnie potrafię osiągnąć nawet 5 metrów.
Idąc dalej miniemy wioski Cegielnisko, Rózin i uroczysko Tomczyn. Tutaj zobaczymy charakterystyczne jezioro, które jest domem ptactwa wodnego. Jeżeli chcesz podejrzeć ptasie życie to idealne miejsce!

Po niespełna dwóch kilometrach dotrzemy do miejscowości Leszno, którego historia sięga czasów prehistorycznych. Więcej informacji o mieście znajdziesz tutaj.
Mapa szlaków pieszych i rowerowych
