Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Palmiry – Rezerwat Kaliszki – 4 km

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Palmirach, skąd czarnym szlakiem podążamy wgłąb Puszczy. Idąc tzw. Drogą Kościelną dojdziemy do ścisłego rezerwatu przyrody Kaliszki. Ten chroniony obszar to ponad 100 ha, na którym dominują sosny. Rezerwat jest domem dla licznych tu łosi, saren oraz dzików. Wędrując dalej Kościelną Drogą dojdziemy do wsi Janówek. To właśnie w okolicach Janówka miał miejsce największy pożar Kampinosu z roku 1983, podczas którego spłonęło ponad 90 hektarów lasów.

Janówek – Cmentarz Palmiry – 3 km

Podążając dalej czarnym szlakiem dojdziemy do wyjątkowego miejsca w Kampinosie. Cmentarz-Mauzoleum Palmiry to miejsce spoczynku ponad 2000 Polaków i Żydów, którzy zostali zamordowani w czasie drugiej wojny światowej. Na utworzonym w 1948 roku cmentarzu pochowano ofiary zbrodni na palmirskiej “polanie śmierci”, jak również ciała odnalezione w innych miejscach straceń w okolicach Kampinosu i Warszawie. W 1999 roku Jan Paweł II beatyfikował jedna z ofiar zbrodni w Palmirach – księdza Zygmunta Sajnę.

Cmentarz Palmiry – Rezerwat Sieraków – 4 km

Schodząc na zielony szlak idziemy we wschodnim kierunku. Po drodze mijamy Ćwikową Górę i kilka ruin budynków. Są to pozostałości budowli pochodzących z okresu międzywojnia. W nich właśnie składowano amunicję dla Warszawy oraz Twierdzy Modlin.

Dalej nasza trasa prowadzi nas do największego chronionego obszaru w puszczy – Rezerwatu Sieraków. Ten ponad 1000-hektarowy teren wyjątkowo zróżnicowana przyrodniczo część Kampinoskiego Parku Narodowego – są tutaj wydmy, bagna, charakterystyczne formacje roślinne. W rezerwacie można też zobaczyć bardzo rzadką i zagrożoną wyginięciem roślinę chamedafne północną, którą jest “reliktem polodowcowym”. Roślina pospolita na Syberii oraz w Skandynawii, na terenach Polski występuje bardzo rzadko.

Rezerwat Sieraków charakteryzuje również brak jakichkolwiek dróg, które go przecinają. W związku z tym, obszar ten jest doskonałym miejscem do życia różnych zwierząt, w tym czarnych bocianów, łosi oraz bobrów.

Mogilny Mostek – Palmiry – 2,2 km

Ostatni odcinek naszej wyprawy to tzw. Sejmikowa Droga, która prowadzi od Mogilnego Mostku w kierunku miejscowości Palmiry. Mijając podmokłe łąki zostaniemy wyprowadzeni z lasu i dojdziemy do granic Kampinoskiego Parku Narodowego.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDF
0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244