Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Jest idealną propozycją na wędrówkę z dziećmi lub rekreacyjny jogging, gdyż liczy sobie niecałe 4 kilometry długości. Jej zaletą jest mnóstwo atrakcji, które można podziwiać po drodze i lokalizacja. Spacer ścieżką dydaktyczną o nazwie „Skrajem Puszczy” będzie dobrym wyborem dla tych, którzy aktywność na świeżym powietrzu chcą połączyć z poznaniem historii terenów Puszczy Kampinoskiej.

Ścieżka „Skrajem Puszczy Kampinoskiej”

Ścieżka dydaktyczna „Skrajem Puszczy” zaczyna się we wsi Granica obok Komorowa i ma kształt pętli o łącznej długości niecałych 4 kilometrów. Dzięki temu można ją pokonać bez obaw o drogę powrotną, czy kwestie pozostawienia samochodu. Tym bardziej że jej początek rozpoczyna się na ogólnodostępnym, sporym parkingu. Stąd biegnie skrajem Olszowieckiego Błota aż do Muzeum Puszczy Kampinoskiej. A po drodze na podróżników czeka mnóstwo atrakcji przyrodniczych, ale nie tylko. Czas potrzebny na pokonanie całej ścieżki spacerem to +/- 1 h 30 minut.

Jakie atrakcje znajdziesz na tej wycieczce po Kampinosie?

Kampinos pełen jest wyjątkowych miejsc i ciekawych szlaków oraz tras dydaktycznych. Jedną z nich jest ścieżka „Skrajem Puszczy”. Oprócz mnóstwa atrakcji, o których opowiadamy poniżej, warto wspomnieć, że tuż przy parkingu zlokalizowany jest plac zabaw dla dzieci, a także przygotowane miejsce do grillowania. To wszystko sprawia, że w tej części parku można zaplanować cały dzień aktywności, z którego będzie zadowolony każdy członek rodziny. A oto miejsca, przy których warto zatrzymać się na dłużej.

Miejscowość Granica leży na południu Kampinosu. To świetny punkt wejścia na szlaki turystyczne prowadzące wgłąb Puszczy. Leży przy drodze łączącej Warszawę i Sochaczew.

Wieś Granica

To tutaj rozpoczyna się spacer po pętli. Przez turystów i mieszkańców Granica uważana jest za jedną z najbardziej urokliwych i malowniczych miejscowości puszczy. Na jej popularność wpływa też fakt, że jest idealnym punktem startowym wielu szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych. Od Warszawy dzieli ją nieco ponad 50 kilometrów, co sprawia, że można wybrać się w trasę bez specjalnego planowania.

„Olszowieckie Błoto”

Zajmuję powierzchnię około 1500 ha, którą porastają łąki z unikalnymi na skalę międzynarodową roślinami. To właśnie tutaj można zaobserwować jeden z bardzo rzadkich okazów storczyka, tzw. storczyk kukawka. Olszowieckie Błoto to obszar o szczególnych walorach przyrodniczych, który zachwyci nie tylko znawców flory, ale także każdego, kto ceni sobie naturalne piękno natury. Teren Olszowieckiego Błota warto też podziwiać z platformy widokowej, do której prowadzi drewniana kładka.

Aleja Trzeciego Tysiąclecia

Wybierając się na ścieżkę „Skrajem Puszczy”, warto też przespacerować się Aleją Trzeciego Tysiąclecia. Dlaczego? Powstała ona w 1999 roku i od tamtej pory sadzone są na niej dęby symbolizujące długowieczność i ideę ochrony przyrody. Pierwsze drzewa zasadzili tam m.in. Aleksander Kwaśniewski i Prymas Polski kardynał Józef Glemp. Przy każdym dębie postawiona jest tabliczka upamiętniająca, można więc sprawdzić, kto miał zaszczyt zapisać się na karcie historii Kampinoskiego Parku Narodowego.

Skansen Budownictwa Puszczańskiego

Składają się na niego 3 zagrody, z których każda ma swoją nazwę pochodzącą od ich ostatnich właścicieli. Jest to kolejno zagroda Widymajera, Wiejckiej i Połcia. Do skansenu prowadzi opisana wyżej Aleja Trzeciego Tysiąclecia, a podziwiać w nim można dawne budownictwo ludowe mieszkańców Kampinosu. Świetnym przykładem jest właśnie zagroda Widymajera, która pokazuje, jak wyglądało gospodarstwo zamożnego chłopa. W jej skład wchodzi budynek mieszkalny, drewniana stodoła, drewniany spichlerz, drewutnia z wozownią i drewniana obora. Warto zajrzeć do wnętrza „Chaty Kampinoskiej”, gdyż jest ona wyposażona w dawne przedmioty codziennego użytku, które na rzecz skansenu podarowali mieszkańcy Gminy Kampinos.

Muzeum Puszczy Kampinoskiej

Wchodzi w skład Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego. W tym miejscu polecamy zatrzymać się na dłużej, by poznać wszystkie ciekawostki, które oferuje. Tuż przed wejściem do muzeum warto przystanąć i obejrzeć fragment szczęki wieloryba, który na terenie Kampinosu odnaleziono w 1972 roku. Na uwagę zasługują też pomniki przyrody, dęby szypułkowe rosnące w pobliżu, w tym m.in. Dąb Leśniczego, którego obwód wynosi 550 cm. Oprócz tego godna uwagi jest też plenerowa wystawa, której tematem są wszystkie polskie parki narodowe.

Na samo muzeum trzeba przeznaczyć dobrą chwilę, by bez pośpiechu zapoznać się ze wszystkimi przygotowanymi ciekawostkami przyrodniczymi. Co czeka gości wewnątrz budynku? Przede wszystkim wystawa ukazująca naturalne środowisko puszczy. Pomieszczenia w muzeum podzielono tematycznie, a razem tworzą piękną opowieść o Kampinosie. W jednej części znajdują się informacje o rzeźbie terenu, roślinności i zwierzętach, które zamieszkują te tereny. Druga część muzeum z kolei poświęcona jest wydarzeniom historycznym, jakie miały miejsce w Puszczy Kampinoskiej.

Kampinos uwieczniony na zdjęciach z 1933 roku. Ilustracje do artykułu z tygodnika "Bluszcz"

Cmentarz wojenny

Ścieżka Skrajem Puszczy prowadzi także nieopodal cmentarza wojennego, którego historia sięga 1940 roku. Spoczywa na nim ponad 800 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku oraz kilku żołnierzy należących do Armii Krajowej, którzy zginęli w 1942 roku. Ciekawostką jest to, że cmentarz został zaprojektowany na wzór orła startującego do lotu. Szczególnie dobrze widać to z powietrza.

Zaplanuj wycieczkę już dziś!

Kiedy warto wybrać się na spacer ścieżką „Skrajem Puszczy”? Każda pora roku jest dobra! Ale szczególnie pięknie prezentuje się wiosną. To właśnie wtedy Olszowieckie Błoto, czyli torfowisko na pograniczu Kampinosu i Granicy pokrywa się różnobarwnymi kwiatami, tworząc magiczny widok. Planujesz odwiedzić puszczę? Pobierz mapkę (klik) i zarezerwuj dzień na wędrówkę już dziś!

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym koło Warszawy
Mapa szlaków KPN do pobrania w formacie PDF tutaj.

Przydatne linki:

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244