Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

20-21 czerwca 1940 to data tragicznego i okrutnego wydarzenia, które na stałe zapisało się na kartach historii całego kraju i regionu Puszczy Kampinoskiej. Dlaczego? To właśnie wtedy Niemcy dokonali brutalnych egzekucji na naszych rodakach. Ich celem było wyeliminowanie polskiej inteligencji. Tylko w przeciągu tych dwóch dni zamordowano 368 niewinnych osób.

Ponieśli śmierć za Polskę

Wśród ofiar, które funkcjonariusze SS i niemiecka policja wzięli na swój cel byli działacze społeczni, politycy i przedstawiciele różnych zawodów. Śmierć ponieśli lekarze, adwokaci, dziennikarze oraz księża. Co łączy te osoby? Każda z nich indywidualnie miała strategiczne znaczenie w działaniach wojennych i uważana była za realne zagrożenie dla Niemiec. Dlatego należało się ich skutecznie pozbyć.

Próbowali ukryć to, co zrobili

„Akcja AB”, czyli Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna realizowana w czerwcu 1940 roku zyskała status działań z zachowaniem szczególnej ostrożności. Niemcy za wszelką cenę chcieli ukryć morderstwa, których się dopuścili. Dlatego też każda egzekucja poprzedzona była specjalnymi patrolami policyjnymi, a także wzmacniano ochronę terenów leśnych, w których rozegrała się tragedia tak wielu Polaków.

Ich bezduszny plan jednak się nie powiódł. Mimo tego, że na dołach wypełnionych zakrwawionymi ciałami sadzili maskujące drzewa, miejscowa ludność czuwała. Dzięki temu, że mieszkańcy wsi oznaczali masowe groby, po wojnie zaistniała możliwość wydobycia i ekshumacji ciał. Wszystko po to, by uczcić pamięć poległych i zapewnić im należyty pochówek.

Cmentarz-mauzoleum w Palmirach. Kampinoski Park Narodowy

Pamięci poległych

Hołd osobom zamordowanym przez Niemców na terenie Puszczy Kampinoskiej podczas II wojny światowej można oddać na cmentarzu w Pamirach. Spoczywa tam 2115 ofiar niemieckich żołnierzy, o których należy pamiętać. Turystów, którzy zechcą odwiedzić cmentarz z daleka powitają trzy jasne krzyże. Ich ułożenie nie jest przypadkowe. Środkowy krzyż jest wyższy od dwóch bocznych. A wszystko dlatego, że symbolizować mają rozłożone ręce człowieka, który czeka na rozstrzelanie przez wroga.

Kolejnym szczególnym miejscem jest Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry.  Otwarte dla zwiedzających zostało w marcu 2011 roku i liczy 1100 m² powierzchni użytkowej. Dlaczego warto odwiedzić tę lokalizację? Można tam na własne oczy zobaczyć unikalne historyczne zbiory dokumentujące tragedię, która rozgrywała się na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943. Zaprezentowana w muzeum wystawa stała opowiada smutną historię o poległych i jest dowodem na ludobójstwo, którego dopuścili się Niemcy. 

Więcej informacji i zdjęć Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry jest dostępnych na http://palmiry.muzeumwarszawy.pl/. Zwiedzać obiekt można bezpłatnie przez cały rok.


0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244