Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Niektórzy powiedzą — puszcza jak puszcza. W całym kraju mamy ponad 20 parków narodowych. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. Kampinoski Park Narodowy jednak, znany jako „zielone płuca Warszawy” jest unikalny na nie tylko na skalę Polski, ale również świata. Czy wiesz, że na całym globie istnieją tylko dwa parki tej wielkości, które leżą w sąsiedztwie stolicy kraju?

Jaka jest historia Kampinosu? Bez dwóch zdań: interesująca!

Historia Kampinosu i okolic

Park to nie tylko drzewa, rośliny i mieszkające w nim zwierzęta. Wędrując po jego ścieżkach, miej świadomość, że w miejscu, w którym jesteś, przed laty dużo się działo. Każdy zakątek, każde stare drzewo opowiedziałoby porywające historie, gdyby tylko mogło.

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale obszar parku, a także samej gminy Kampinos był świadkiem wielu najważniejszych wydarzeń w bogatej historii Polski. Zaczęło się to wszystko już w 1410 roku, kiedy Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami maszerował pod Grunwald. Data 1794 także zapisała się na kartach historii. Wtedy to dywizja Henryka Dąbrowskiego przechodziła przez tereny dzisiejszej puszczy.

Historia Kampinosu na archiwalnych zdjęciach.
Manewry I Pułku Strzelców Konnych w Zaborowie. Źródło: NAC
Wyścigi samochodowe organizowane przez Automobilklub to nieodłączny element historii Kampinosu
Jazda terenowa Automobilklubu w Puszczy Kampinoskiej. Źródło: NAC

Kolejne lata, kiedy park był areną działań wojennych, to czas powstania styczniowego. Polscy żołnierze walczący o niepodległość ojczyzny znajdowali w nim schronienie przed carskimi żołnierzami. Symbolem tych wydarzeń jest chociażby mogiła powstańców w Zaborowie Leśnym, a także „Sosna Powstańców” w Górkach Kampinoskich. Nie można też zapomnieć o II wojnie światowej, która najbardziej wyraźnie zapisała się w pamięci. Miało na to wpływ brutalne i krwawe rozbicie we wrześniu 1939 roku dwóch polskich armii, które szły na pomoc ludności walczącej w Warszawie. Należy pamiętać także o tym, że Kampinos dawał schronienie żołnierzom Armii Krajowej i był miejscem, w którym organizowano dla niej szkolenia. Dzięki temu AK mogła nieść realne wsparcie stolicy.

Architektura w otulinie puszczy

Pianistka Regina Smendzianka w Domu F. Chopina w Żelazowej Woli. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Puszcza jest naturalną skarbnicą wspomnień i zabytków. Kryje w sobie mnóstwo symboli i pamiątek z dawnych czasów, które możemy współcześnie podziwiać. Wojna pozostawiła w parku ślady pod postacią wielu cmentarzy wojennych i mogił. W Palmirach – na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu – znajduje się cmentarz-mauzoleum, który jest wyjątkowym miejscem pamięci. Spoczywa tu ponad 2000 Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wolny światowej. Jednym z najbardziej znanych historycznych miejsc Kampinosu jest piękny dworek w Żelazowej Woli — dom urodzin Fryderyka Chopina. Żelazowa Wola to nie tylko odrestaurowane muzeum poświęcone polskiemu kompozytorowi, ale również 7-hektarowy park krajobrazowy położony nad rzeką Utratą.

Mieszkali w Kampinosie

Kampinos jest kojarzony z postaciami znanymi nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Urodził się tu między innymi Fryderyk Chopin. Swoją działalność prowadził w Kampinosie także Maksymilian Kolbe. W 1927 roku założył w Niepokalanowie zespół klasztorny, uważany za jeden z największych na świecie.

Niewiele osób również wie, że z pobliskim Leoncinem związany był również jeden z największych pisarzy XX wieku. Był nim noblista Isaac Singer, który w swoich wspomnieniach wielokrotnie powracał do miasta z dzieciństwa.


Na turystycznych szlakach Kampinosu

Ze względu na to, że Kampinos leży w bardzo bliskim sąsiedztwie Warszawy, jest miejscem idealnym do rozpoczęcia wycieczek krajoznawczych z rodziną. Tutaj także przechodzą szlaki historyczne i tematyczne, dzięki czemu każdy może znaleźć najodpowiedniejszą dla siebie formę wypoczynku, połączoną ze zdobywaniem wiedzy.

Jednodniowe wycieczki

Do dyspozycji turystów oddanych jest niemal 360 km szlaków pieszych i ponad 200 km tras rowerowych. Wszyscy ci, którzy chcą cieszyć się świeżym powietrzem i naturalnymi walorami puszczy, mogą skorzystać z bogatej infrastruktury. W otulinie parku znajduje się 15 parkingów, 6 pól wypoczynkowych oraz miejsc przeznaczonych na biwak. Dodatkową atrakcją są stadniny koni i ośrodki jeździeckie.


Kampinos. Dobre miejsce do życia

Ze względu na to, że Kampinos od Warszawy dzieli dosłownie 30 minut jazdy samochodem, a jakość warszawskiego powietrza jest bardzo zła, zainteresowanie tym pięknym miejscem stale wzrasta.

Kampinoskie lasy są coraz częstszym kierunkiem na weekendowe wycieczki, a okoliczne miejscowości stają się domem kolejnych warszawiaków. Izabelin, Leszno, Komorów, Granica, Dziekanów Leśny — działki na sprzedaż w tych lokalizacjach są stale poszukiwane przez mieszkańców stolicy. Wiele osób dąży, aby zamienić swoją miejską nieruchomość na zdrowe i spokojne miejsce do życia – azyl dla siebie i rodziny.

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244