Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Jedyny taki Park na świecie

Kampinoski Park Narodowy to jeden z dwóch na świecie parków, które graniczą ze stolicą państwa. Nasz Kampinos to jednak absolutny Nr 1 pod względem obszaru. Drugim parkiem, którego powierzchnia jest prawie dwa razy mniejsza jest National Nairobi Park położony na obrzeżach stolicy Kenii.

Ponad 16,000 gatunków zwięrząt

Kampinoski Park Narodowy jest azylem do życia dla tysięcy dzikich zwierząt. Symbolem jest oczywiście łoś, jednak nie tylko on mieszka w puszczy. Sarny, lisy, rysie, wilki, setki gatunków ptaków i wiele innych!

Warszawa oddycha powietrzem z Puszczy

W związku tym, że odległość puszczy od Warszawy jest stosunkowo bliska, wiejące od strony parku Kampinoskiego wiatry nawet trzykrotnie w ciągu tygodnia są w stanie wymienić zanieczyszczone powietrze w stolicy na świeże! Dzięki temu procesowi Puszcza Kampinoska nazywana jest „zielonymi płucami Warszawy”.

Kampinos domem dwóch Noblistów

Każdy wie, że wybitny polski kompozytor Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli. Nie każdy jednak ma świadomość, że okolice Kampinosu były również domem Henryka Sienkiewicza (dwór w Lipkowie) oraz miejscem urodzin Isaaca Singera (Leoncin) — dwóch wielkich pisarzy i laureautów Nagrody Nobla!

Kampinos to rezerwat Unesco

Czy wiesz, że Kampinoski Park Narodowy został w pisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery? Miało to miejsce w styczniu 2000 roku. Status ten bez wątpienia wpłynął na jego atrakcyjność turystyczną i rozpoznawalność nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

Ciekawe miejsca Kampinosu

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244