Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Lokalizacja

Dziekanów Leśny położony jest na północnym skraju Puszczy Kampinoskiej w gminie Łomianki.

Sąsiaduje z drogą krajową numer 7 Warszawa – Gdańsk, dzięki czemu to dobra baza wypadowa na pobliskie szlaki dla osób spoza samej Warszawy. Dziekanów Leśny od centrum stolicy dzieli zaledwie 20 kilometrów.

O tym warto wiedzieć

  • W Dziekanowie Leśnym istnieje znany w całej Polsce Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Dzieci Warszawy, który może pochwalić się ponad 40-letnią tradycją. Jest to jedna z pierwszych placówek w kraju, która umożliwiła rodzicom całodobowe czuwanie nad swoimi pociechami.
  • W miejscowości istnieje aleja brzozowa, na której końcu umieszczono głaz, upamiętniający himalaistę i taternika, Andrzeja Zboińskiego. Był on aktywnym działaczem na rzecz turystyki, a także pomysłodawcą i organizatorem maratonów pieszych po Puszczy Kampinoskiej na dystansie 50, 75 i 100 kilometrów.
  • Kolejną ciekawostką jest to, że zaledwie dwa kilometry od Dziekanowa Leśnego zlokalizowane jest Jezioro Dziekanowskie. Latem można skorzystać tam z kąpieliska, a także wypożyczyć sprzęt wodny.

Tędy na szlak

Dziekanów Leśny jest dobrym punktem startowym do rozpoczęcia wędrówki po Kampinoskim Parku Narodowym. Przez miejscowość przebiega najdłuższy Kampinoski Szlak Rowerowy o długości 144,5 kilometra (wokół całego Parku Narodowego), a także Południowy Szlak Leśny, który wynosi 56,1 kilometrów. 

W Dziekanowie Leśnym rozpoczyna się również czerwony Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej, który prowadzi aż do Brochowa. Jego długość to dokładnie 55,8 kilometra. Co ciekawe, szlak ten jest bogaty w atrakcyjne zakątki. Urozmaicony różnymi typami i rodzajami krajobrazu jest bardzo często wybierany przez turystów na wycieczki.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDF

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244