Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

W otoczeniu przyrody i dzikich zwierząt czujesz, że żyjesz? Lubisz długie spacery po leśnych ścieżkach i marzysz o tym, by spotkać mieszkańców lasu w ich naturalnym środowisku? W takim razie Puszcza Kampinoska może być idealnym celem Twojej wędrówki! Choć sąsiaduje z Warszawą, jest całkiem innym światem. Czyste powietrze, piękne widoki i liczne atrakcje Kampinosu są magnesem przyciągającym coraz więcej osób, które chcą odpocząć poza miastem.

Dom dzikich zwierząt

Puszcza Kampinoska jest niemal pod każdym względem wyjątkowa. O jej atrakcyjności świadczy między innymi to, że na miejsce do życia wybrało ją mnóstwo gatunków zwierząt. Jest domem dla, chociażby saren, dzików, jeleni, bobrów, nietoperzy, zajęcy, wydr i setek gatunków ptaków. Ciekawostką jest także to, że coraz częściej na terenie puszczy można spotkać wilki, które powróciły tutaj po dłuższej nieobecności.

Na szlakach turystycznych Kampinosu i polanach możesz zaobserwować także żywy symbol Kampinoskiego Parku Narodowego, którym jest łoś. To miejsce jest drugim w Polsce, które może pochwalić się tak liczną populacją tego właśnie gatunku. Jeśli wykażesz się odrobiną cierpliwości i dopisze Ci szczęście, możesz być świadkiem spaceru łosia po puszczy. Więcej konkretnych informacji dotyczących liczebności poszczególnych mieszkańców tych okolic możesz znaleźć na oficjalnej stronie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Spotkanie na szlaku

Powierzchnia Puszczy Kampinoskiej to łącznie 670 km2, z czego 270 km2 stanowią lasy. Cały ten obszar zamieszkują dzikie zwierzęta, które można spotkać lub usłyszeć wędrując wyznaczonymi szlakami turystycznymi Kampinosu. Jeśli planujesz spędzić aktywny dzień na świeżym powietrzu, rezerwaty znajdujące się na tym terenie są świetną opcją do rozważenia. Oto 3 propozycje, które na pewno Cię zainteresują.

Rezerwat Granica

Granica to malownicza miejscowość położona w otulinie parku, która jest świetną bazą wypadową na kampinoskie szlaki. Zanim jednak ruszysz w drogę, warto zatrzymać się w niej na chwilę, by odwiedzić pobliskie muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego i stare zabudowania parku etnograficznego. Gwarantują one historyczną podróż w czasie i są świetnym przykładem tego, jak współczesne tereny wyglądały kiedyś.

Warto też wspomnieć, że rezerwat Granica utworzono w 1936 roku i dzięki temu zyskał on miano najstarszego rezerwatu Puszczy Kampinoskiej. Na tym obszarze właśnie najczęściej można spotkać wypoczywające na polanach łosie, a także bociana czarnego. Na szlaki po terenie rezerwatu składa się 20 kilometrów wyznaczonych ścieżek. Całą trasę po Rezerwacie Granica opisaliśmy w osobnym wpisie.

Cmentarz Palmiry

Trasa ta jest propozycją dedykowaną szczególnie wielbicielom historii Polski. Wszystko za sprawą atrakcji i zabytków, które można podziwiać na szlakach skupionych wokół miejscowości Palmiry. To właśnie tutaj zlokalizowany jest Cmentarz-Mauzoleum Palmiry, gdzie spoczywa ponad 2000 Polaków i Żydów, zamordowanych podczas II wojny światowej. Warto przy okazji zaznaczyć, że obszar ten jest jednym z najbardziej zróżnicowanych.

W sąsiedztwie ruin budynków podziwiać można wydmy i bagna, a także niespotykaną w innych częściach Polski roślinność. Na tym terenie żyją w dużych stadach m.in. sarny i dziki. Jeśli w trakcie wędrówki zrobisz sobie przystanek i zachowasz ciszę, masz ogromną szansę, by zobaczyć te dzikie zwierzęta spacerujące w ich naturalnym środowisku. Wycieczkę o długości 12 kilometrów rozpoczynającą się z miejscowości Palmiry opisaliśmy w osobnym wpisie. Jeśli jeszcze nie odkryłeś atrakcji Kampinosu na tym terenie, pobierz bezpłatną mapę szlaków turystycznych i zaplanuj swoją wędrówkę.

Rezerwat Czapliniec

Kolejną propozycją jednodniowej wędrówki po szlakach turystycznych Kampinosu jest Rezerwat Czapliniec. Został on stworzony po to, by ochraniać gniazda czapli siwej, gatunku, który współcześnie jest bardzo rzadki. Wytrwali obserwatorzy i wielbiciele unikatowej przyrody mogą spotkać ją właśnie na tym terenie. A najlepszym ku temu czasem jest okres wysiadywania młodych, który trwa od połowy kwietnia do połowy maja.

Wycieczka do Rezerwatu Czapliniec, którą opracowaliśmy, liczy łącznie 22 kilometry. Wszystkie jej odcinki opisane są w osobnym artykule. Rozpoczyna się w miejscowości Brochów, w której także warto zatrzymać się na chwilę. Znajduje się tam jeden z nielicznych w Polsce kościołów obronnych, wybudowany w stylu gotyckim. A po wyruszeniu w trasę czeka Cię prawdziwa uczta dla oczu. Kolejne kilometry spaceru pokonasz w towarzystwie najstarszych w całym parku, bo liczących ponad 300 lat jałowców, czy 160-letnich sosen.

Urok Puszczy Kampinoskiej

Wyjątkowość Puszczy Kampinoskiej polega na jej różnorodności przyrodniczej. Możliwość obserwacji tak wielu gatunków dzikich zwierząt, które żyją na tym terenie, jest fantastycznym przeżyciem. Jeśli chcesz poczuć zwolniony rytm tej krainy, odetchnąć świeżym powietrzem i naładować się pozytywną energią, szlaki turystyczne w Kampinosie są dla Ciebie propozycją idealną.

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244