Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Prędkość, z jaką pędzi współczesny świat, powoduje, że czujemy się coraz bardziej zmęczeni i przytłoczeni codziennością. Szukamy sposobu, by odnaleźć równowagę w życiu, która jest niezbędna do efektywnego funkcjonowania. Dlatego coraz więcej osób rozważa alternatywne rozwiązania, które pomogą osiągnąć im upragnioną harmonię i spokój. Jedną z nich jest terapia lasem.

Ucieczka z miasta

Wydawać by się mogło, że miasto jest idealnym miejscem do życia, bo wszystko jest na wyciągniecie ręki. A tymczasem w siłę rośnie trend, który polega na osiedlaniu się poza jego granicami. Osoby na co dzień pracujące w gwarze miejskiej metropolii pragną znaleźć dla siebie lokalizację, która będzie dla nich azylem. A kierunkiem, który najczęściej wybierają, są okolice lasów, gwarantujące kojącą bliskość natury.

Czy wiesz że…

Leczenie lasem (tzw. forest therapy) jest coraz bardziej popularną formą leczenia na świecie? Wynika to między innymi z faktu, że dzięki dobroczynnemu oddziaływaniu natury można wpłynąć zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Metoda ta znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku walki z nadmiernym stresem, szybkim starzeniem się organizmu, a także depresją.

Jak to możliwe? Wpływ na człowieka mają pojedyncze elementy, jak i cały ekosystem. Regularne obcowanie z naturą pozwala się wyciszyć, poczuć jej zwolniony rytm i z nim właśnie się utożsamić. Co więcej, lasy spełniają w naszym życiu kluczową rolę. Poza oczywistymi funkcjami takimi jak produkcja czystego powietrza, pozyskiwanie drewna czy łagodzenie skutków efektu cieplarnianego, las ma do zaoferowania o wiele więcej.

Forest therapy – na czym polega?

Terapia lasem jest odpowiednia dla każdego, niezależnie od płci, wieku czy stylu życia. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń ani przeciwwskazań do jej zastosowania. Jeśli tylko cenisz sobie naturalne formy leczenia, ta opcja jest dla Ciebie. 

Leśny bioklimat cechuje się koncentracją korzystnych dla człowieka jonów ujemnych. Co więcej, roślinność, która tworzy las, wydziela olejki eteryczne oraz związki aromatyczne, które zwane są potocznie naturalnymi antybiotykami. Skąd wzięła się ta nazwa? Wynika ona z właściwości m.in. paprotników czy mszaków. Mają one działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i stosowane są od dawna w ziołolecznictwie.

Fitoncydy, czyli olejki eteryczne wytwarzane przez rośliny oczyszczają powietrze z bakterii. Ciekawostką jest to, że w odległości do 5 metrów od jałowców, sosen czy brzóz utrzymuje się strefa, w której nie występują bakterie!

Naturalna terapia dla duszy i ciała

To udowodnione naukowo, że bliskość przyrody działa leczniczo na ludzi. W lesie, na polanie czy łąkach rytm życia wyznaczany jest przez naturę. Dźwięki, które serwuje otoczenie koją zmysły i pomagają się zregenerować. Równowaga gwarantowana przez energię płynącą z naturalnego otoczenia wpływa na nas i determinuje nie tylko zdrowsze podejście do życia, ale również lepsze samopoczucie. 

Skorzystaj z dobroci lasu

Sąsiedztwo lasu jest dla ludzi luksusem, na który mogą sobie pozwolić. Jego pozytywna siła i oddziaływanie dają szansę oderwania się od trudów codzienności i zaznania upragnionego spokoju. Dzięki mikroklimatowi, który wytwarzany jest na terenach leśnych np. na terenie Puszczy Kampinoskiej, można się odprężyć i oczyścić umysł w niezakłócony niczym sposób.

Ciekawe artykuły i opracowania:

Nasze propozycje planów leśnych wycieczek po Kampinosie:

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244