Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Miejskie życie, szczególnie w tak “pędzącym” mieście jak Warszawa może być przytłaczające. Jeśli to czytasz to prawdopodobnie myślisz o znalezieniu swojego azylu daleko od warszawskiego zgiełku. Niekoniecznie, takiego, w którym będziesz mieszkać na codzień. Miasto, mimo wszystko, ma też swoje zalety. Marzysz jednak o miejscu, do którego możesz uciec z rodziną i przyjaciółmi, czasem samotnie – prawda? Takim miejscem może być działka w Kampinosie!

Znalezienie działki na sprzedaż nie jest trudne. Odnalezienie jednak tej działki wcale nie będzie łatwe. Znalezienie jej w Kampinosie? Nie chcemy Cię zniechęcać, ale pamiętaj – nie będzie prosto! Poniżej zamieszczamy trzy pytania, na które powinieneś sobie odpowiedzieć zanim zaczniesz szukać właściwej nieruchomości w leśnym zaciszu Kampinosu.


1. Jakiej działki właściwie szukasz?

Słowo „działka” można rozumieć bardzo szeroko. Dla większości osób, również tych, które je sprzedają, będzie to po prostu kawałek ziemi. Czy właśnie powiedziałeś „działka poza miastem”? Uważaj, bo właśnie trafiłeś w zasięg zainteresowania 99% właścicieli, którzy mają ziemię w „nie-Warszawie”! Bez względu czy będzie to piękna działka nad jeziorem czy pole uprawne w sąsiedztwie autostrady.

Aby uniknąć takich sytuacji warto lepiej określić swoje oczekiwania i zrobić szersze rozpoznanie na rynku nieruchomości. Te kilka dodatkowych kryteriów poniżej pomoże Ci w selekcji różnych ofert.

Wielkość działki

Spróbuj wyobrazić sobie to idealne miejsce. Bierzesz kubek kawy, siadasz w ulubionym fotelu na tarasie, bierzesz głęboki wdech czystego powietrza. Co widzisz – wielkie ranczo czy kameralną łąkę pośród lasu? Co słyszysz – śpiew ptaków, szum wiatru czy może ulubionego sąsiada po drugiej stronie płotu?

W zależności od tego co zobaczyłeś, będziesz wiedział jakiej wielkości działki w Kampinosie szukasz. Pamiętaj jednak, że nie zawsze wielkość samego terenu jest ważna! Nie masz ambicji amerykańskiego ranchera, ale liczy się dla Ciebie prywatność i cisza?

Twoim sprzymierzeńcem często może być sama natura, która często ogranicza możliwości ingerencji wokół Twojego królestwa. Przykładem może być działka przy jeziorze, ale również taka na skraju chronionego lasu. Zostajesz właścicielem niewielkiej działki, ale gdy spoglądasz za okno wiesz, że… wszystko w zasięgu wzroku jest “Twoje”. Jak znaleźć takie miejsce? Ostrzegaliśmy, nie będzie prosto!

Otoczenie działki

Kolejnym istotnym kryterium jest po prostu otoczenie, w którym chcesz spędzać czas. Lubisz przestrzeń, a może najchętniej uciekłbyś w głęboki las? Może uwielbiasz wodę i marzysz o małej łódce, którą będziesz mógł wypływać porannemu słońcu na powitanie? Może niekoniecznie szukasz działki w Kampinosie, a na Warmii? Każdy z nas kocha co innego, każdy potrzebuje czegoś innego. Ważne, abyś przed rozpoczęciem poszukiwań wiedział, w którym kierunku podążać.

Miejsce życia, miejsce pracy, miejsce relaksu

Zastanów się jak często zamierzasz spędzać czas na swojej kampinoskiej działce. Jeśli chcesz na niej wybudować dom i zamieszkać, rozważ ile czasu zajmą Ci poranne dojazdy do pracy. Poza tym, zwróć uwagę na bardziej prozaiczne sprawy – gdzie jest najbliższy sklep, ile może kosztować taksówka z miasta, gdzie można zjeść w okolicy.

Myśląc natomiast o miejscu, do którego będziesz uciekać z miasta w weekendy to już po prostu zostaje Ci odpowiedzieć sobie na jedno pytanie:

Ile jesteś skłonny poświęcić czasu na dojazd?

I nie zapomnij uwzględnić również wygody Twojej rodziny, która będzie z Tobą wtedy w samochodzie! W drodze do Waszej działki w Kampinosie!


2. Czy myślisz o postawieniu domu na działce?

Znalazłeś idealną działkę położoną w otulinie Kampinosu. Wszystko jest dokładnie tak jak sobie to wymyśliłeś. Niewielki domek z tarasem, na którym Twoje dzieci będą mogły się bawić w weekendy. Może nawet zbudujesz dla nich domek na drzewie.

Zabrzmi to drastycznie, ale nie pozwól, żeby ten obrazek zniknął i spotkało Cię rozczarowanie, ze względu na ograniczenia zabudowy! Zanim zaczniesz szkicować plan swojego wymarzonego domu, poproś właściciela nieruchomości, aby dostarczył Ci wszystkie niezbędne dokumenty, które już na wstępnym etapie rozmów pozwolą Ci potwierdzić, że dana działka w ogóle może być w kręgu Twojego zainteresowania.

Kilka ważnych wskazówek

Stan prawny nieruchomości. Kto jest właścicielem? Co jest w księdze wieczystej? Czy nieruchomość jest obciążona? Jakie jest przeznaczenie terenu?

Plan miejscowy i warunki zabudowy. Jaki dom można wybudować? O jakiej powierzchni? Co może powstać w okolicy?

Doprowadzenie mediów. Czy do działki można doprowadzić energię i gaz?

Przy takim rozeznaniu od strony formalnej, warto również zastanowić się w dalszej perspektywie. Dzisiaj myślisz o niewielkim domku letniskowym. Czy warunki zabudowy pozwolą Ci w przyszłości wybudować większą nieruchomość? Działka w Kampinosie może podlegać różnych ograniczeniom wynikającym z charakteru puszczy. Miej to na uwadze!

Więcej ciekawych informacji dotyczących formalnej strony wyboru działki znajdziesz w tym artykule Bankier.pl.


3. Jak chcesz szukać działki?

Takie pytanie właściwie należy poprzedzić pierwszą kwestię, którą poruszyliśmy na samym początku – jakiej działki szukasz?

Ogłoszenia na portalach

Na portalach ogłoszeniowych znajdziesz tysiące ogłoszeń działek na sprzedaż, w tym wiele oznaczonych jako “działka w Kampinosie”. W tym oceanie ofert możesz wyłowić perełkę, której szukasz. Często jednak może to wymagać od Ciebie nie lada zaangażowania i cierpliwości. Będziesz zadawać wiele pytań, umawiać się, rozmawiać, oglądać, skreślać z listy, dodawać kolejne.

Najpopularniejsze portale: Otodom, Domiporta, Gratka.

Pomoc agencji nieruchomości

Alternatywą może być skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości, najlepiej tych niewielkich, które dysponują bardziej wyselekcjonowaną ofertą i lepiej znają lokalne realia. Rozwiązanie to jest szczególnie dobre dla tych, którzy nie mają dużo czasu, aby samodzielnie szukać. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że „wyselekcjonowane” oferty to również „ograniczone” oferty. Współpracując tylko z jedną agencją będziemy obracać się wyłącznie w pewnym, limitowanym kręgu możliwości.

Na własną rękę !

Inne możliwości? Pełny bak w samochodzie, termos herbaty i gotowość do pokonania dziesiątek kilometrów w poszukiwaniu „tej” działki. Rozwiązanie zdecydowanie najbardziej czasochłonne, jednak takie, które pozwala dobrze poznać każdą okolicę i często, odkryć wyjątkowe miejsca.

Kilka wycieczek krajoznawczych, które pomogą Ci poznać Kampinos od różnych stron:

Mimo, że taka możliwość, naszym zdaniem, jest najlepsza to nie jest pozbawiona wad. Nie wszystkie działki na sprzedaż będą oznaczone, nie zawsze znajdziemy właściciela. W takiej sytuacji warto jest porozmawiać z mieszkańcami okolicznych miast i wsi, którzy mogą czasem podpowiedzieć, gdzie warto szukać. Twoja działka w Kampinosie na pewno gdzieś tam czeka na Ciebie.

Powodzenia w poszukiwaniach wymarzonej oazy, Twojego własnego rezerwatu!

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244