Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Puszcza Kampinoska znana jest z tego, że pełni rolę zielonych płuc Warszawy i innych pobliskich miast. Wszystko to za sprawą sprzyjających wiatrów i drzew, które porastają ten rozległy obszar. Ale nie tylko one zasługują na uwagę. Kampinos to skarbnica wielu gatunków roślin unikalnych na skalę kraju, a nawet świata. I dziś kilka słów właśnie o nich.

Szata roślinna Kampinosu

Flora Kampinosu jest bogata i zróżnicowana, a wpływ na ten stan ma bez wątpienia teren, na którym się znajduje. Jest bowiem bardzo urozmaicony. Można tu znaleźć roślinność charakterystyczną zarówno dla obszarów suchych i wydmowych, jak i torfowych czy bagiennych. Na kampinoskich wydmach dominują zdecydowanie bory sosnowe i grądy, na bagnach zaś lasy olchowe, łąki i różnego typu zarośla, które są schronieniem dla wielu dzikich zwierząt.

Czy wiesz, że w Puszczy Kampinoskiej występuje ponad 1400 gatunków roślin naczyniowych i około 150 gatunków mszaków?

Według oficjalnych informacji Kampinoski Park Narodowy to w ponad 70% lasy. Występuje tu 66 gatunków drzew i 70 gatunków krzewów. Najliczniejszą pozycją z pierwszej grupy jest wspomniana wcześniej sosna. Oprócz niej do podstawowego drzewostanu zalicza się m.in. dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, brzozę brodawkowatą oraz brzozę omszoną. Dodatkowo żyzne gleby i wydmy porastają graby, klony, czy też lipy. Na bagnach z kolei można znaleźć olchy. Warto też wspomnieć, że w KPN rośnie brzoza czarna, której kora nie zawiera charakterystycznego białego barwnika.

Kampinos domem dla zagrożonych gatunków

W puszczy występuje wiele gatunków roślin zagrożonych wyginięciem i objętych szczególną ochroną. Należą do nich:

  • śnieżyczka przebiśnieg
  • starodub łąkowy
  • dzwonecznik wonny
  • kukułka plamista
  • sasanka wiosenna
  • widłak jałowcowaty
  • widłaczek torfowy
  • sromotnik bezwstydny.

Pełna lista roślin i grzybów znajdujących się na terenie Kampinosu i objętych ochroną gatunkową opublikowana jest na oficjalnej stronie internetowej parku.

Spacer po Puszczy Kampinoskiej

Wybierając się na wycieczkę do Kampinosu, pamiętaj, by przestrzegać regulaminu parku i trzymać się wyznaczonych tras. Zasady obowiązują wszystkich bez wyjątku i zostały stworzone po to, by chronić unikalną roślinność na tym obszarze. Ścieżki dla turystów są w odpowiedni sposób oznaczone i to z nich należy korzystać. Warto także przed podróżą pobrać na telefon aplikację z mapkami lub zaopatrzyć się w wersję papierową. Bezpłatny materiał z pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi możesz pobrać tutaj – „Mapa Kampinosu”.

Ze względu na swoją unikalność i rzadkość występowania, w naszym kraju objęty jest ścisłą ochroną. Trudno spotkać go na szlaku, gdyż unika obszarów, w których znajdują się ludzie i jest płochliwy. Jak go rozpoznać? Ma czarne ubarwienie piór niemal na całej powierzchni, z delikatnym zielonkawo-fioletowym połyskiem. Biały brzuch, długie czerwone nogi i ostro zakończony dziób to jego znaki szczególne. Gdzie można zobaczyć bociana czarnego w Kampinosie? Najczęściej nad wodą i na mokradłach. To właśnie tam szuka pożywienia. Gniazda zaś wije na starych drzewach, m.in. sosnach, bukach i dębach. Bocian czarny zamieszkuje tereny puszczy od końca marca do września, później zaś udaje się na wędrówkę do cieplejszych krajów. Jeśli więc masz chęć zobaczyć go na żywo, okazja może się nadarzyć tylko w przeciągu tych kilku miesięcy.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym koło Warszawy
Mapa szlaków KPN do pobrania w formacie PDF tutaj.

Przydatne linki:

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244