Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Kampinoski Park Narodowy ma różne oblicza. Z jednej strony tematyczne szlaki i ścieżki przyrodnicze pełne atrakcji turystycznych. Z drugiej dzika puszcza zamieszkała przez rozmaite gatunki zwierząt i liczne bagna. A poza tym Kampinos jest także kolebką unikalnych roślin, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Oprócz tego wszystkiego ma do zaoferowania jeszcze coś. Miejsce, o którym niewielu ludzi wie lub wie, ale nigdy tam nie dotarło. Rzut beretem od Warszawy istnieje pustynia, którą stworzyła sama natura.

Na północnym skraju puszczy

Gdzie zlokalizowana jest kampinoska pustynia? Grochalskie Piachy, bo tak oficjalnie nazywa się największy obszar piaszczystych wydm w Polsce, położony jest w północnej części Kampinosu. Według naukowców są to jedne z najlepiej zachowanych wydm śródlądowych w całej Europie! W ich pobliżu przebiega zielony szlak Nowy Dwór Mazowiecki – Grochale, więc można zboczyć z trasy i przy okazji odkryć całkiem inne oblicze puszczy. Ciekawostką jest to, że w bliskiej odległości od wydm zachowały się zabudowania należące do Twierdzy Modlin, które dodają tej lokalizacji dodatkowego charakteru.

Czy wiesz, że….

Teren Goralskich Piachów użytkowany jest przez wojsko? To właśnie tutaj odbywają się ćwiczenia m.in. saperów. Formalnie rzecz biorąc, wstęp na wydmy jest zabroniony. Niemniej jednak obszar pozostaje otwarty i wejść tam można na własną odpowiedzialność. Pamiętaj, by wówczas zachować szczególną ostrożność.

Dzieło Matki Natury

Szacuje się, że kampinoskie wydmy powstały przeszło 12 tysięcy lat temu i nadal są w całkiem dobrej kondycji! Po cofnięciu się lądolodu usypał je zachodni wiatr, tworząc malownicze piaszczyste terytoria. Po części porośnięte są borem sosnowym, a po części całkowicie odsłonięte. Na terenach pozbawionych drzew rosną za to krzewy i niska roślinności taka jak m.in.: turzyca wiosenna, wilczomlecz sosnka, goździk kartuzek, wrzos zwyczajny, macierzanka piaskowa, torfowce, rozmarynek, a nawet borówka bagienna i żurawina błotna.

Wydmy paraboliczne na Pustyni Kampinoskiej sięgają nawet 30 metrów wysokości. To jedna z cech, która świadczy o wyjątkowości tego miejsca. Wytrawny obserwator zauważy też, że mają one charakterystyczną budowę. A mianowicie ich ramiona skierowane są w kierunku zachodnim, natomiast wschodni stok jest mocno nachylony. Tym właśnie wyróżniają się wydmy paraboliczne, które natura stworzyła w chłodnym klimacie.

Na podbój kampinoskiej pustyni

Zaciekawiła Cię ta lokalizacja? Bez wątpienia o unikalności tego zakątka warto przekonać się osobiście! Pobierz bezpłatną mapkę i odkryj Grochalskie Piachy, czyli największą pustynię w Polsce. Jeśli wybierasz się na wycieczkę z aparatem, koniecznie podeślij nam zdjęcia! Chętnie podzielimy się nimi na naszym Fan Page. Dołącz do teamu #ilovekampinos i poznawaj z nami różne oblicza Kampinoskiego Parku Narodowego.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym koło Warszawy
Mapa szlaków KPN do pobrania w formacie PDF tutaj.

Przydatne linki:

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244