Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Laski – Lipków – 3 km

Naszą wycieczkę zaczynamy w miejscowości Laski położonej przy drodze łączącej Warszawę z Izabelinem. Ruszamy szlakiem niebieskim na zachód. Po drodze miniemy cmentarz żołnierzy polskich z okresu II wojny światowej.

Z Izabelina dostaniemy się bezpośrednio do miejscowości Lipków, która znana jest z Trylogii Sienkiewicza. Tutaj miał odbyć się słynny pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem. Miejsce akcji nie było przypadkowe – noblista przebywał tu często w różnych okresach swojego życia. Niewielki dworek w Lipkowie należał do rodziny jego żony.

Lipków – Zaborów Leśny – 7 km

Wędrując dalej niebieskim szlakiem przejdziemy przez most na Lipkowskiej Wodzie, aby dojść do wsi Stare Koczargi. Warto zatrzymać się wydmach Lisiej Góry, ze szczytu której można zobaczyć nawet centrum Warszawy. Po minięciu wsi Buda dojdziemy do granicy ścisłego rezerwatu Zaborów Leśny o powierzchni 80 ha. Dla tego miejsca charakterystyczne są wzniesienia wydmowe i nietypowe formacje roślinne. Dla tego miejsca charakterystyczne są piękne, stare – często nawet 250-letnie lipy i dęby.

Rezerwat Zaborów Leśny – Zaborów – 6 km

W ramach naszej wycieczki szlak dalej poprowadzi nas przez mokradła i łąki. Miniemy Kanał Zaborowski, rezerwat Kalisko. Te okolice są miejscem, w których można zobaczyć wyjątkowego bociana czarnego.

Naszą wyprawę skończymy w miejscowości Zaborów, do której dojdziemy przez Wyględy Górne i Wiktorów. Miasteczko powstało około 1200 roku. Niestety, z tamtego okresu nie zachowały się żadne zabytki. Znajdziemy tu natomiast eklektyczny pałac z 1903 roku oraz kościół z XVIII wieku.

Mapa szlaków pieszych i rowerowych

Mapa szlaków pieszych i rowerowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa przeznaczona wyłącznie do użytku prywatnego.
Kliknij tutaj, aby pobrać mapę PDF
0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244