Top

Zdaniem wielu, szeroko rozumiana turystyka nie może iść w parze z ochroną dziedzictwa naturalnego. Takie podejście w wielu punktach jest prawdziwe. Komercyjna presja na obszarach naturalnych stale rośnie, a organizowane inicjatywy często są groźne dla przyrody. Należy jednak powiedzieć, że dobrze zorganizowana turystyka nie musi być szkodliwa dla tak ważnych obszarów chronionych. W odpowiednio zaaranżowanych działaniach należy widzieć rolę turystyki jako formy edukacji przyrodniczej. Taka sprzyja szacunkowi i dbaniu o środowisko naturalne oraz dziedzictwo kulturowe.

Odpowiednia organizacja ochrony Puszczy Kampinoskiej oraz rozbudowana sieć pieszych i rowerowych szlaków turystycznych wraz z odpowiednimi regulacjami prawnymi (w tym regulaminowymi) pozwala nam patrzeć optymistycznie na przyszłość tego wyjątkowego w skali Europy obszaru, który odziedziczyliśmy od matki natury. Bogactwo przyrodnicze, ogromne dziedzictwo historyczne i kulturowe, czystość, piękne krajobrazy — wszystko to w zasięgu kilkunastu minut samochodem od rogatek Warszawy.

Kampinos to jeden z dwóch parków na świecie, który graniczy ze stolicą państwa. Drugim, prawie o połowę mniejszym, jest Nairobi National Park położony w Kenii.

Szanse rozwoju turystyki w Kampinosie

Park miejscem dla ludzi

Po pierwsze, pozytywne konsekwencje dotychczasowej ochrony przyrody Puszczy Kampinoskiej i możliwość kontynuowania tej ochrony w przyszłości wraz z inicjatywami zmierzającymi do rozszerzania obszarów chronionych stwarzają poważne szanse rozwoju turystyki w KPN i jego okolicach.

Podsumowując, park powinien chronić przyrodę i służyć ludziom, którzy szukają w nim wytchnienia dla ciała i ducha. Od lat obserwuje się duży napływ turystów, które chcą złapać oddech od codziennych stresów miejskiego życia. 

Inwestycje w rozwój

Kampinoski Park Narodowy powinien być także przygotowany na trendy, które charakteryzują podobne miejsca w zachodniej Europie. Miejsca tak unikatowe jak Kampinos, położone w sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich przyciągają zagranicznych turystów, uczestników i organizatorów konferencji, ludzi biznesu. Ci, z kolei mogą przyprowadzić do Kampinosu kapitał, który można reinwestować w dalszy rozwój i ochronę dziedzictwa naturalnego.

Zaniedbany park, bez infrastruktury, ze zniszczoną przyrodą nie będzie żadną atrakcją zarówno dla zagranicznych, jak i polskich turystów.

Otulina Kampinosu drugim domem warszawiaków

Kolejną szansą rozwoju zrównoważonej i korzystnej dla KPN turystyki może być stale rosnąca populacja Warszawy i okolicznych mazowieckich miast. Mimo, że obserwujemy trendy promiejskie to miejscowości położone w sąsiedztwie Kampinosu mogą stać się drugim domem, dla wielu osób, które poszukują sposobności atrakcyjnego i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. 

Nieruchomości w Kampinosie

Potrzebę bliższego obcowania z naturą i ucieczki od miejskiego zgiełku potwierdza stale rosnące zainteresowanie nieruchomościami na sprzedaż w Kampinosie. Wiele miejscowości takich jak Dziekanów Leśny, Izabelin i Sieraków stają się stałym miejscem zamieszkania. Niezależnie, od tego trendu, coraz więcej pojawia się zainteresowanych zakupem działek rekreacyjnych w Kampinosie. Osoby takie doceniają na co dzień miejskie życie i wygody, które oferuje metropolia. Jednak w duchu aktywnego spędzania czasu szukają własnego miejsca na weekendowy wypad za miasto.

Przeczytaj: Co warto wiedzieć przed zakupem działki w Kampinosie?

Edukacja dzieci i młodzieży

Edukacyjna turystyka organizowana przez różne ośrodki pedagogiczne na terenie stolicy to kolejna szansa rozwoju turystyki w parku kampinoskim. Przede wszystkim, ten kierunek ma długofalowe znaczenie dla sukcesu zrównoważonej turystyki.

Młode pokolenia, które już dzisiaj mają bardzo ograniczoną styczność z naturą powinny być w szczególnym miejscu zainteresowania. Nawet jeśli dziś nie będą odwiedzać parku to istnieje duże prawdopodobieństwo, że za 10 – 15 lat przyjadą tam ze swoimi rodzinami.

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244