Poznaj Kampinos

Wycieczki

Mapy & szlaki

Warto wiedzieć

Top

Puszcza Kampinoska ze swoimi wszystkimi szlakami turystycznymi jest świetną bazą wypadową na rodzinny spacer. Bliskość natury i zróżnicowanie przyrodnicze terenu sprawia, że najmłodsi podróżnicy z pewnością nie będą się tu nudzić. A dodatkowo możliwość spotkania dzikich zwierząt podsyca ciekawość i jest nie tylko rozrywką, ale także przyjemną formą nauki.

Aktywny wypoczynek z dzieckiem

Chcesz spędzić aktywny dzień z dzieckiem na świeżym powietrzu? Różnorodne szlaki turystyczne w Kampinosie sprawdzą się w tym przypadku z pewnością. Do wyboru są tutaj ścieżki przeznaczone na wędrówki piesze, jazdę rowerem, a nawet szlaki do jazdy konnej. Tylko od Was zależy, jak zorganizujecie sobie czas na rodzinny relaks.

Jeśli do Puszczy Kampinoskiej planujesz wybrać się z maluchami i niezbędny w wędrówce będzie wózek, wybierz trasę przystosowaną do jazdy nim. Niektóre szlaki są piaszczyste i grząskie, przez co spacer może być utrudniony. W takim przypadku dobrą opcją jest przykładowo wybór ścieżki dydaktycznej z miejscowości Izabelin do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach. Liczy ona 3 kilometry, a spacer można rozpocząć spod siedziby dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. To właśnie w tym ogródku na niewielkim obszarze zgromadzone zostały reprezentacyjne gatunki drzew i krzewów rodzimego pochodzenia.

Odpoczynek na skraju Puszczy

Zróżnicowanie terenu sprzyja nie tylko różnego typu aktywnością, ale także błogiemu wypoczynkowi. Do dyspozycji osób odwiedzających Puszczę Kampinoską przygotowano specjalne miejsca, gdzie można usiąść i coś zjeść, a w razie niepogody schronić się przed deszczem. Dodatkowo na terenie całego Kampinoskiego Parku Narodowego oddanych do użytku turystów jest 12 polan wypoczynkowych. Można więc zorganizować rodzinny piknik przy dźwiękach przyrody. Bez ruszania się z miejsca będziecie mieć szansę zaobserwować jastrzębie, czaple, bażanty, sokoły, a nawet latające po niebie orły. A wszystko to ze śpiewem w tle mieszkających w koronach drzew ptaków.

Mapy polan wypoczynkowych możesz znaleźć na oficjalnej stronie parku. Jeśli zależy Ci, by dzieci mogły dodatkowo wyszaleć się na placu zabaw, taką możliwość oferuje polana Lipków oraz Jakubów. Oba te miejsca są przystosowane do rekreacji najmłodszych podróżników.

Podwarszawski Szlak Pamięci

Kolejnym pomysłem na rodzinny spacer podczas jednodniowej wycieczki po szlakach turystycznych w Kampinosie jest Podwarszawski Szlak Pamięci. Oznaczony jest na mapach jako czarny, prowadzi z Lasek do Wólki Węglowej i liczy niecałe 12 kilometrów. Na trasie czeka Was kilka historycznych akcentów, takich jak mogiła powstańców, kamień Ułanów Jazłowieckich, grób ułana, czy Cmentarz Północny w Wólce Węglowej.

Ale to nie wszystko! Brzozowe polany, wydmowe piaski porośnięte sosnami i szerokie leśne ścieżki stwarzają miłe dla oka okoliczności do rodzinnej rekreacji. Przejście tego szlaku zajmuje około 4 godzin, podczas których nie raz można spotkać mieszkańców Puszczy Kampinoskiej.

Wycieczka pociągiem retro

Chcecie połączyć rodzinny spacer z przygodą? Wybierzcie się na przejazd pociągiem retro, który organizowany jest przez Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Wycieczki dostępne są od kwietnia do października, a dokładny terminarz i rozkład jazdy można sprawdzić na  oficjalnej stronie Stacji Muzeum.

Dlaczego warto?

Podczas jednego dnia czeka na Was historyczna opowieść, spacery i wspólne piknikowanie. Swoją podróż rozpoczniecie od zwiedzania skansenu wraz z przewodnikiem, który opowie Wam o historii kolei. Będziecie mieli okazję spacerować po terenie, na którym znajduje się największa liczba zabytkowego taboru wąskotorowego w całej Europie. A następnie wyruszycie w podróż! Po wystąpieniu przewodnika przyjdzie czas na przejażdżkę. Zabytkowy pociąg retro wyrusza z Sochaczewa w kierunku Wilcza Tułowksiego. Trasa liczy 18 kilometrów i przez połowę drogi wiedzie przez miasto, a kolejne 9 kilometrów to już piękne krajobrazy pól i lasów.

Pociąg zatrzymuje się na skraju Puszczy Kampinoskiej, skąd wraz z przewodnikiem wyruszycie na spacer. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest to ciekawa przygoda, gdyż na leśnych ścieżkach możecie wspólnie szukać śladów mieszkańców puszczy, a w koronach drzew gniazd ptaków. Ostatnim etapem wycieczki jest rodzinny piknik z ogniskiem na polanie nad rzeką Łasicą w Tułowicach.

Pamiętaj o tym!

Szlaki turystyczne w Kampinosie są na tyle urozmaicone, że z pewnością znajdziecie trasę, która będzie idealnie nadawać się na rodzinny spacer. A jeśli chcielibyście zostać tu na dłużej, nic nie stoi na przeszkodzie. Nieruchomości w okolicach Kampinosu oferują noclegi lub możliwość wynajęcia domków. Planując wypad, pamiętajcie jedynie, by sprawdzić ukształtowanie terenu i warunki na szlaku. Wędrówka ma być dla Was przyjemnością, szczególnie jeśli zabieracie ze sobą wózek dla dziecka. Wszystkie możliwości poznania Puszczy Kampinoskiej oznaczyliśmy dla Was na mapkach. Możecie pobrać je bezpłatnie z naszej strony. Życzymy Wam udanej wycieczki!

0

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/phate24/domains/kampinos.org/public_html/wp-content/plugins/backpacktraveler-instagram-feed/lib/backpacktraveler-instagram-api.php on line 244